مدیر کل حفاظت محیط زیست استان یزد با بیان این که در حال حاضر تنها ۶۰ محیطبان حفاظت از ۱.۲ میلیون هکتار عرصه‌های تحت پوشش محیط زیست استان را برعهده دارند، این کمبود نیروی انسانی را تهدید و نگران کننده برای حفظ محیط زیست استان خواند.
کد خبر: ۱۰۹۶۸۳۵
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۳ 15 March 2023

«سیدرضا نورانیان» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هرچند محیط‌ زیست به لحاظ ساختاری توان پاسخگویی متناسب با نیازهای جامعه را ندارد ولی همواره سعی دارد با تمام امکانات و کار جهادی نیروهای موجود به امور محوله رسیدگی کند که البته این وظایف در استان یزد به دلیل گستردگی جغرافیایی بسیار سنگین‌تر و دشوارتر است.

وی با بیان این که به شدت با کمبود نیروی متخصص و متعهد در استان مواجه هستیم، گفت: در سالهای اخیر شاهد کاهش شدید نیروی انسانی در محیط زیست استان به دلیل سختی کار و بالا رفتن سنوات خدمت برخی از همکارانمان هستیم و تداوم این روند به عنوان یک تهدید که تبعات آن می‌تواند موجب خسارت به محیط زیست استان شود، بسیار نگران‌کننده است که البته امیدواریم تصمیمات لازم در سطح ملی و استانی جهت رفع این نگرانی اخذ شود.

این مسئول تعداد کنونی محیط‌بانان استان را حدود ۶۰ نفر و وسعت عرصه تحت مدیریت محیط زیست استان را یک میلیون و ۲۷۰ هکتار ذکر کرد و گفت: در حالی براساس استاندارد جهانی برای هر یکهزار هکتار عرصه‌های محیط زیستی یک نفر محیطبان نیاز است که این رقم در استان یزد برای هر محیطبان ۲۳ هزار هکتار می‌باشد.

وی با اشاره به این که در مجموع با توجه به آمارهای گردآوری شده از سرشماری حیات وحش شاهد روند رو به رشد جمعیت گونه‌های جانوری در استان هستیم، گفت: البته این آمار در برخی مناطق تحت حفاظت کاهشی و برخی مناطق مثبت و صعودی است، تنها مربوط به مناطق تحت پوشش محیط زیست است و نمی‌توان آن را به تمام عرصه‌های استان بسط داد.

به گفته وی، امسال به همت محیطبانان استان تاکنون ۳۷ پرونده شکار غیرمجاز تشکیل شده که منجر به دستگیری شکارچی یا اکیپهای شکارچی و معرفی آنها به مراجع قضایی شده است.

نورانیان در ادامه با بیان این که استان یزد با ۷.۵ میلیون هکتار وسعت دارای پتانسیلهای بالایی به لحاظ صنعت و معدن و نیز نیروی انسانی سختکوش است، قطعاً صنعتی و معدنی بودن استان علاوه بر تمام مزیتهایش، تهدیدات و آسیبهایی را نیز به همراه دارد که بخشی از آنها مرتبط با مباحث زیست محیطی است.

وی با اشاره به خسارات وارده از بخش معادن به محیط زیست گفت: در قانون سهمی از مسئولیت اجتماعی و فروش یک درصد معادن که در استان یزد افزون بر ۷۰۰ واحد دارای پروانه بهره برداری هستند، برای محیط زیست تعریف نشده و این اعتبار سهم سایر بخشها می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به واقع شدن یزد در مرکزیت و شاهراه مواصلاتی کشور، از تردد بالای خودروها در محورهای مواصلاتی استان و تاثیرگذاری آنها بر افزایش آلودگی‌های زیست محیطی در استان خبر داد.

نورانیان با بیان این که ما میراث‌دار گونه‌های ارزشمند زیستی از گذشته و موظف به پاسداری از آنها برای نسل آینده هستیم، گفت: استان یزد دارای ۱۶ منطقه تحت حفاظت محیط زیست به عناوین مختلف است که حدود ۱۱ درصد مساحت استان را در برگرفته است.

وی بر اهمیت نقش محوری و مشارکتی مردم در حفاظت از محیط زیست، از راه اندازی خانه‌های محیط زیست با همکاری سایر بخشها در همین راستا خبر داد و گفت: خانه های محیط زیست در واقع کانون همگرایی و خانه وافق ملی بین دولت و مردم هستند که ضعف دولت در حوزه محیط زیست را با مشارکت مردم جبران کنند.

وی به سبقه‌ی دیرینه‌ی مردم استان در تعلق خاطر به محیط زیست و حفاظت از آن که نمونه بارز آنها را وقفیات گذشتگان شاهدیم و نیز تهدیدات زیست محیطی امروز که موجب احساس خطر مردم شده است، گفت: با تمام این اوصاف آمیخته شدن مسائل اقتصادی با فعالیتهای زیست محیطی می‌تواند راهگشای حفاظت از برخی از بخش‌ها باشد که البته قبلاً در قالب قرق‌های اختصاصی در کشورمان عملیاتی شده و حتی در توسعه گردشگری این بخش موثر بوده است.

مدیر کل محیط زیست استان با بیان این که یزد استانی پیشرو در قرق‌های اختصاصی است، گفت: هم اکنون سه مورد از پنج قرق کشور در استان یزد فعالیت دارد ولی علی رغم متقاضیان بیشتر در این زمینه  به دلیل بروز برخی مسائل حقوقی در کشور تداوم نداشته و هنوز دستورالعملی از سازمان مرکزی در این باره ابلاغ نشده است.

نورانیان به اشاره به در پیش بودن روز ۱۳ نوروز و نامگذاری ان به عنوان روز طبیعت، گفت: در نظر داریم با برگزاری پویش «مسیر سبز و ایران سبز» در این روز ضمن تشویق مردم به حفظ محیط زیست، این فرهنگ را در جامعه ارتقا بخشیم.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار