رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور خبر داد
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور از مشارکت این سازمان با دولت جهت ساخت ۴۰ واحد مسکن محرومین در روستاها طی بازه زمانی ۳۰ ماهه خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال ۱۰ هزار واحد آن آماده تحویل شود.
کد خبر: ۱۰۶۹۸۳۲
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۲ 29 September 2022

سردار «محمد زهرایی» شب چهارشنبه در جریان سفر به یزد و در جمع خبرنگاران این استان با اشاره به اقدامات محرومیت زدایی بسیج سازندگی در کشور با مشارکت دولتمردان، اظهار کرد: هر چند انقلاب اسلامی دستاوردهای بزرگی را در روستاها رقم زده است ولی ناکافی بوده و هویت بخشی لازم در روستاها صورت نگرفته به طوری که روستازاده‌ها از روستایی بودنشان احساس رضایت لازم را ندارند.

وی از ضعف اقدامات کشور در این حوزه به رغم تامین زیرساختها را مربوط به فراهم کردن زمینه نگه داشتن مردم در روستاها ذکر کرد و گفت: بسیج سازندگی وظیفه دارد پدیده‌های امیدآفرینی و کف انقلاب را با اولویت و نسخه پیچی برای مردم تقویت کند و در کنار آن مشارکت مردم را در امر سازندگی تقویت کند.

زهرایی در رابطه با مناطق حاشیه نشین شهرها که عمدتاً ساکنان مهاجران روستایی هستند، گفت: مهاجرت معکوس اتفاق نمی‌افتد مگر این که نیازهای حاشیه نشینان شهرها تنها به اندازه معقول تامین شود و محرومیت زدایی لازم و کافی در روستاها انجام شود.

وی یکی از اقدامات در راستای محرومیت زدایی در روستاها را آبرسانی به روستاها ذکر کرد و گفت: هرچند در ابتدای دولت سیزدهم برآوردها از وجود حدود هشت هزار روستای فاقد آب شرب یا دارای آب شرب پایدار در کشور حکایت داشت ولی این تعداد الان به ۱۶ هزار روستا افزایش یافته و بسیج سازندگی در نظر دارد با مشارکت دولت آبرسانی به این روستاها را با ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت تمام شده انجام دهد که در این باره قرارداد آبرسانی به هفت هزار و ۱۳۸ روستا با دولت منعقد شده است.

وی از مشارکت این سازمان با دولت جهت ساخت ۴۰ واحد مسکن محرومین در روستاها طی بازه زمانی ۳۰ ماهه نیز خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال ۱۰ هزار واحد آن آماده تحویل شود.

این مسئول با اشاره به ایجاد جاده های بین مزارع در راستای محرومیت زدایی از روستاها خاطرنشان کرد: سازمان بسیج سازندگی با اجرای طرح آبخیز تا جالیز درنظر دارد ۱۹ میلیون هکتار طرح آبخیزداری و آبخوان داری و مرمت ۱۰ هزار قنات و استخر را انجام دهد.

وی یاداور شد: از مجموع ۱۲۵ میلیون هکتا اراضی قابل آبخیزداری در کشورمان تاکنون ۳۲ میلیون هکتار اجرای طرح شده است.

زهرایی عنوان کرد: دولت ارائه برنامه های آموزشی در ۱۲ موضوع و آسیب را طی بازه سه ساله برای ۳۵۰ منطقه حاشیه شهری مدنظر دارد که برای سال اول ۶۰ محله در نظر گرفته شده و بسیج سازندگی نقش تسهیلگری در این رابطه دارد.

وی با بیان این که هرچند بسیج سازندگی در زمینه ایجاد شغل پایدار فعالیت ندارد ولی طرحهای مشترکی را با دولت جهت بسترسازی در این خصوص انجام می‌دهد، عنوان کرد: در همین راستا احیای یکهزار واحد راکد صنعتی خرد و متوسط را در دستور کار داریم که دولت در زمینه حمایت تسهیلاتی یکهزار میلیارد تومان اعتبار برای آن منظور کرده است.

وی از دیگر اقدامات در دستور کار بسیج سازندگی را توسعه صندوق های قرض الحسنه ذکر کرد و گفت: در حال حاضر ۲۸ هزار صندوق قرض الحسنه با عضویت یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در کشور فعالیت دارد که در نظر داریم ۱۰ هزار صندوق به این تعداد با ارائه تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی اضافه کنیم.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور از همکاری این سازمان با دولت در زمینه امنیت غذایی خبر داد و گفت: در این راستا تحقق خودکفایی در پنج محصول مزیت دار مورد توجه است و تلاش داریم فاصله تولید محصول در کشاورزان نمونه را با سایر کشاورزان از طریق افزایش تولید در واحد سطح و در قالب طرح همگام با کشاورز، کاهش دهیم.

وی در ادامه از ایجاد شوراها و مجامع جهادی در راستای شبکه سازی گروه های جهادی به عنوان ابزارهای اقتصاد مقاومتی و نیز در کنار آن ایجاد قرارگاه‌های جهادی برای فعالیت‌های جهادی خبر داد و در این خصوص گفت: تاکنون ۱۶۵ قرارگاه در کشور ایجاد شده و امیدواریم تا پایان سال به یکهزار قرارگاه افزایش یابد.

سردار زهرایی در پایان تاکید کرد: در حوزه جهادی باید جبهه جهادی را ایچاد و جهانی سازی کنیم لذا افسران این جبهه جهادی امروز جهادگران بسیجی هستند که باید به موقع صحنه را بشناسند و به موقع عملیات کنند.

این مسئول با تاکید بر ایجاد گروه‌های جهادی در حوزه رسانه، آموزش رابطان خبری در گروه های جهادی و تبیین فعالیتهای بسیج سازندگی به ویژه در حوزه محرومیت زدایی را خواستار شد.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار