امام جمعه یزد با اشاره به ضرورت مستندسازی تاریخ انقلاب، گفت: امانتداری، پرهیز از حب و بغض ها و مستند سازی صحیح تدوین تاریخ انقلاب از وظایف مهم مرکز اسناد و کتابخانه ملی است.
کد خبر: ۱۰۶۱۷۶۶
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۶ 15 August 2022

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، آیت الله محمدرضا ناصری یزدی پیش از ظهر امروز در جریان دیدار با مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان با اشاره به نقش حائز اهمیت مرکز اسناد در حراست از تاریخ صحیح انقلاب، اظهار کرد:‌ انقلاب اسلامی ایران سرشار از وقایع و رویدادهای تاریخی است که باید بیش از پیش نگهداری و ترویج شود.

وی با اشاره به ضرورت مستندسازی تاریخ انقلاب، افزود:‌ امانتداری، پرهیز از حب و بغض‌ها و مستند سازی صحیح تدوین تاریخ انقلاب از وظایف مهم مرکز اسناد و کتابخانه ملی است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد پاسداری از ارزش‌ها و اهداف انقلاب اسلامی را وظیفه‌ای همگانی دانست و گفت:‌ تمام دستگاه‌های اجرایی،‌ نظارتی و مدیریتی در قبال انقلاب و حفظ دستاوردهای آن مسئولند و باید با تمام توان این مهم را در اولویت اجرایی خود قرار دهند.

آیت الله ناصری امانتداری، مستندسازی و صحت سنجی و پرهیز از هرگونه حب و بغض را به عنوان سه مولفه اصلی کار این سازمان در تاریخ نگاری عنوان و تصریح کرد: متاسفانه در طول تاریخ شاهد هستیم که انقلاب توسط بسیاری از جریانات سیاسی از جمله نهضت آزادی مصادره شده و حال آنکه به طور مثال شروع کننده جریان مشروطه علمایی هم چون مرحوم بهبهانی و شیخ فضل الله نوری بوده اند و لذا در اینجاست که رعایت این اصول در تاریخ نگاری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی مکلف است تا اسناد و مدارک تاریخ انقلاب اسلامی را در راستای بازگو نمودن حقیقت انقلاب به نسل جوان جمع آوری نماید و در این راستا موضوعاتی از جمله بررسی شخصیت شهید صدوقی (ره)، شکل گیری انقلاب در یزد و طلبه های یزدی موثر در جریان انقلاب یزد می تواند از موضوعات تحقیقی باشد.

سعید زارع مدیرکل مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد نیز تصریح کرد: از آنجا که متاسفانه یکی از خلاء های این سازمان در استان در بخش مستند سازی آثار ارزشمند بیوت علماء و شخصیت های تاثیر گذار در استان است، لازم است تا عقبه سیاسی، اجتماعی و خانوادگی نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد و به خصوص سوابق همراهی ایشان با حضرت امام(ره)در جریان شکل گیری انقلاب و ارتباط خانوادگی با شخصیت بزرگی چون شیخ غلامرضا فقیه خراسانی به عنوان بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ استان در این مرکز ثبت ملی شود.

زارع با بیان این‌که ثبت آرشیو صوتی و تصویری سخنرانی‌های حضرت آیت الله ناصری و انجام مصاحبه تاریخ شفاهی با این شخصیت بزرگ انقلابی با رویکرد انتشار کتابی در خصوص این شخصیت ارزشمند از اولویت‌های دیگر این مرکز در استان می‌باشد گفت: از آنجا که بخش تاریخ شفاهی این سازمان از حیث مستند سازی جنگ روایت ها و جهاد تبیین که همواره مورد تاکیدات مقام معظم رهبری«مدظله» بوده است از اهمیت بسزایی برخوردار است.

منبع: فارس
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار