مدیر اداره منابع آب شهرستان های خاتم و مروست از آبگیری کامل و سرریز شدن بند خاکی بوروئیه هرات پس از ۱۹ سال از ساخت آن، آبگیری ۱۰۰ درصدی بند خاکی شماره ۱ هرات و آبگیری ۹۳ درصدی بند خاکی مروست خبر داد.
کد خبر: ۱۰۶۰۴۲۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۸ 06 August 2022

«مهدی حیدری» ضمن اعلام این خبر گفت: بند خاکی بوروئیه هرات که از سال ۱۳۸۲ ساخته شده تاکنون آبگیری نشده بود که امسال به واسطه سیلاب‌های حاصل از سامانه مونسون برای اولین بار به طور کامل آبگیری و سیلاب سرریز کرد.

به گفته وی، این بندخاکی در شش کیلومتری جنوب غرب هرات با حجم کلی حدود یک میلیون متر مکعب توانست از ورود این حجم سیلاب به شهر هرات و بروز خسارت های جبران ناپذیر به لحاظ جانی و مالی جلوگیری کند.

حیدری ادامه داد:با شروع بارش های سیل آسا در بامداد پنجم مردادماه حجم زیادی سیلاب از سمت کرخنگان و چنار ناز روانه این بند گردید بطوریکه در مدت زمان کوتاه ۵۰ دقیقه ای، ۸۰ درصد این بند به میزان حدود هشتصد هزار متر مکعب پر شد و به دلیل اینکه این بند تاکنون آبگیری نشده بود و حتی امکان شکست بند وجود داشت، لذا خطر بالقوه سیلاب شهر هرات را تهدید می نمود که با اعلام خطر آنی و با همکاری فرمانداری خاتم و مردم شهر هرات، چندین دستگاه لودر و بیل مکانیکی به پایین دست رودخانه عبوری از بند مذکور اعزام و یکی از شاخه های فرعی رودخانه که امکان هدایت سیلاب آن به سمت شهرهرات وجود داشت، مسدود گردید.

وی ادامه داد:به دلیل این که امکان عبور این حجم سیلاب به واسطه عدم ظرفیت عبور ایمن پل ها وجود نداشت، جاده آسفالت توسط نیروی انتظامی و پلیس راه و به دستور فرماندار بسته شد.

این مسئول اظهار کرد: دو سیلاب شدید روزهای نهم و دهم مرداد نیز روانه این بند شد که با باز نمودن دریچه خروجی این بند و هدایت سیلاب به سمت بند خاکی شماره ۱ و شماره ۲ هرات و مقداری هم به سمت رودخانه شور، کنترل سیلاب به خوبی انجام و به غیر از خسارت مالی وارده به سرریز بند بوروئیه و تأسیسات زیر بنایی اداره راه و بخشی از سیل بند هرات، خوشبختانه خسارت جانی بوجود نیامده است.

به گفته وی، بند خاکی شماره یک هرات در حدود دو کیلومتری جنوب شرق شهر هرات واقع شده و دارای حجم ذخیره سیلاب به میزان نیم میلیون متر مکعب است که در سیلاب های اخیر به طور ۱۰۰ درصد آبگیری شد و به دلیل نزدیکی به شهر هرات نقش مهمی در دفع خطر و ذخیره سیلاب و تغذیه سفره آب زیر زمینی داشته است.

حیدری اضافه کرد: بند خاکی شماره ۲ هرات در حدود ۴ کیلومتری جنوب شرق شهر هرات واقع گردیده و دارای حجم ذخیره سیلاب به میزان نیم میلیون متر مکعب است که در سیلاب های اخیر به دلیل حجم بالای سیلاب و تخریب بخشی از سیل بند در نزدیکی دریچه ورودی این بند، به مقدار کم و حدود ۱۰ درصد آبگیری گردید.

حیدری با بیان اینکه بند شماره ۱ و شماره ۲ مروست در حدود ۵.۵ کیلومتری جنوب غرب شهر مروست واقع شده و دارای حجم ذخیره سیلاب به میزان ۳ میلیون متر مکعب است اظهار کرد:این بند طی سه روز سیلاب از تاریخ ۹ الی ۱۱ مردادماه با دبی متوسط ۸ متر مکعب در ثاینه به میزان ۹۳ درصد حجم خود یعنی به میزان دو میلیون و هشتصد هزار متر مکعب آبگیری شد.

وی افزود: حداکثر دبی ورود سیلاب به این بند ۴۰ متر مکعب در ثانیه اندازه گیری شده است و سیلاب ذخیره شده در این بند از منطقه بوانات استان فارس به محل این بند منتقل می گردد. این بند حجم عظیمی از سیلاب را که می توانست تهدید جدی برای شهر مروست و توابع باشد را کنترل کرده است.

مدیر اداره منابع آب شهرستان های خاتم و مروست ضمن تشکر از همه همکاران، فرمانداری شهرستان خاتم و مروست، بخشداری مرکزی و ایثار شهرستان مروست و بخشداری مرکزی و چاهک شهرستان خاتم، دهیاری و شورای تمامی روستاهای شهرستان خاتم و مروست، گروه های مردمی و نیروی انتظامی و سایر ارگان های همکار خاطرنشان کرد:بندهای خاکی در این سیل مهیب بسیار موثر عمل کرده و توانستند از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ورابط عمومی آب منطقه‌ای یزد، شهرستان خاتم در ۲۴۰ کیلومتری و شهرستان مروست در ۱۹۰ کیلومتری شهر یزد واقع شده است.

 

منبع: ایسنا
برچسب ها: آبگیری ، بندخاکی ، سیلاب
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار