طرح راه‌آهن یزد - اقلید که از مهم‌ترین طرح‌های ریلی کشور به عنوان حلقه اتصال کریدور ریلی شمال به جنوب محسوب می‌شود با حضور وزیر راه و شهرسازی مورد بهره برداری قرار گرفت.
کد خبر: ۱۱۶۸۶۳۵
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۱ 26 May 2024

به گزارش تابناک یزد، این مراسم با حضور «مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهرسازی و مسئولان کشوری و استانی صبح امروز یکشنبه پس از طی مسیر ریلی ۳۰ کلیومتری از ایستگاه راه آهن یزد در محل ایستگاه مهریز برگزار شد.

این مسیر یک خطه به طول ۲۷۰ کیلومتر افتتاح شده که ۲۴۵ کیلومتر از طول مسیر این راه‌آهن در محدوده استان یزد و بقیه در حوزه استحفاظی استان فارس قرار دارد.

این مسیر شامل ۲۷۰ کیلومتر خط اصلی و ۴۹ کیلومتر خطوط ایستگاهی و ۱۲ ایستگاه است که البته هم اکنون پنج ایستگاه آن مورد بهره برداری است.

این محور ریلی با اعتبار ۲۸۵ میلیارد تومان آماده بهره برداری شده، ولی ارزش فعالی آن ۱۷ همت برآورد می‌شود.

سرعت جابه‌جایی قطار مسافری این طرح برابر با ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت و سرعت جابه‌جایی قطار باری برابر با ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است.

این مسیر ریلی به ایستگاه اقلید روی راه آهن اصفهان – شیراز متصل می‌شود و از طویل‌ترین طرح ریلی کشور در سالیان اخیر محسوب می‌شود.

برآورد جابجایی بار و مسافر در این محور ریلی در سال اول چهار میلیون تن بار و یک میلیون مسافر است، ولی برای سال بیستم هفت میلیون تن بار و سه میلیون نفر مسافر برآورد شده است.

این مسیر به لحاط ابنیه فنی دارای ۲۵ دستگاه پل بزرگ، ۵۷۰ پل و آبرو کوچه، ۱۵ تقاطع غیرهمسطح و ۵ ایستگاه تاکنون است.

یادآور می‌شود، طرح مذکور چند سال قبل به بهره برداری آزمایشی رسید، ولی طی دو سال گذشته با صرف اعتبار ۸۵۰ میلیارد تومان و رفع مشکلات آن، امروز با حضور وزیر راه به بهره برداری کامل رسید.

برچسب ها: یزد
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار