مدیرکل مالیاتی یزد:
مدیرکل مالیاتی استان یزد با بیان اینکه ۹۲ درصد مالیات‌های مشاغل یزد از طریق تبصره ماده ۱۰۰ انجام گرفته است، گفت: بیش از ۹ هزار اظهار نامه مالیاتی تاکنون در یزد ثبت شده است.
کد خبر: ۱۱۰۹۴۱۴
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۶ 10 June 2023

 

به گزارش خبرگزاری تابناک یزد، رضا نجف‌زاده در نشست خبری اظهار داشت: تکریم مودیان یکی از اولویت‌های اصلی سازمان مالیایتی است و یکی از جلوه‌های این تکریم پاسخ به مودیان و آموزش‌های لازم در حوزه انجام تکالیف قانونی است.

وی تصریح کرد: در این زمینه اطلاع‌رسانی در حوزه نحوه و محل مصرف درآمدهای مالیاتی و نقش آن در توسعه کشور در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل مالیاتی استان یزد خاطرنشان کرد: تا پایان این ماه اشخاص حقیقی مکلفند اظهارنامه خود را ارائه کنند که کاملا به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و برای ارائه و تسلیم اظهارنامه، تاکنون بیش از 9 هزار مورد دریافت شده که حتی یک مورد آن اظهارنامه دستی نبوده است.

نجف‌زاده عنوان کرد: امسال با توجه به داده‌هایی که در اختیار هست، سازمان امور مالیاتی اقدام به تعیین مالیات مودی به صورت قطعی کرده و در سایت بارگزاری شده و مودی پس از مراجعه به سایت و بررسی آمار ثبت شده در صورتی که مورد تاییدش بوده اقدام به ثبت آن می‌کند.

مدیرکل مالیاتی استان یزد  خاطرنشان کرد: از کل اظهار‌نامه‌هایی که تاکنون ثبت شده، بیش از 92 درصد به وسیله همین حالت و استفاده از فرم ماده 100 صورت گرفته است.

وی گفت: مبارزه با فرار مالیاتی و عدالت در حوزه مالیات ستانی از جمله مواردی است که در حوزه دریافت مالیات مورد توجه است و به این وسیله افرادی که درآمد کمتری دارند مالیات کمتری هم پرداخت خواهند کرد.

وی در ارتباط با تبصره ماده 100 گفت: بر‌اساس اختیاراتی که سازمان امور مالیاتی طبق تبصره ماده 100 واگذار شده، می‌تواند قسمتی از درآمد افراد را طبق مالیات مقطوع تعیین کند و با ابزارهایی که وجود دارد، در سامانه مالیاتی کشور بارگذاری کند. 

نجف‌زاده تصریح کرد: مزیتی که این حالت دارد آن است که بدون رسیدگی انجام می‌شود و فرآیند تعیین مالیات هم با هزینه کمتری وصول می‌شود و هم برای مودیان و هم برای امور مالیاتی هزینه و زمان کمتری صرف می‌شود.

مدیرکل مالیاتی استان یزد تصریح کرد: کلیه صاحبان مشاغلی که مجموع فروش کالا و خدمات آنها در سال 1401 حداکثر 100 برابر معافیت مالیاتی باشد، مشمول فرم تبصره 100 می‌شوند.

وی ادامه داد: سال گذشته 76 هزار نفر در استان یزد اظهار نامه مالیاتی دادند و امسال پیش‌بینی ما بر این است که حداقل 80 هزار نفر اظهارنامه خود را در سامانه ثبت کنند و سال گذشته 200 میلیارد تومان مالیات ابرازی بوده که پس از آن بررسی خواهد شد و معمولا مالیات ابرازی به صورت 100 درصد وصول می‌شود.

نجف‌زاده از توزیع دو هزار و 300 میلیارد تومان عوارض در میان شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان خبر داد و گفت: کل سهم مالیات در بودجه در چند دهه گذشته 6 درصد بوده و الان این رقم به بالای 50 درصد رسیده و توانستیم خودمان را در کشور از فروش منابع به درآمدهای پایداری از جمله مالیات برسانیم.

مدیرکل مالیاتی استان یزد ادامه داد: قطعا به این سمت حرکت کردن در این سال‌ها، شاید عدالتی که مدنظر هست را سخت است به صورت 100 درصد محقق کنیم.

وی ادامه داد: مالیات یکی از ابزارهای سیاست پولی و مالی است که دولت می‌تواند با این سیاست به اقتصاد سمت و سو دهد و سازمان امور مالیاتی کشور به سمتی حرکت می‌کند که فعالیت‌های تولیدی و مولد جذابیت پیدا کند.

نجف‌زاده افزود: در کشورهایی که به صورت کامل متکی به درآمدهای مالیاتی هستند، سهم بسیار زیادی از مالیاتشان به مالیات بر عایدی سرمایه و فعالیت‌های غیرمولد است؛ با این وجود سیستم اقتصادی ما در گذشته به حدی شفافیت نداشته که بتوانیم در حوزه مالیاتی عملکرد کاملی داشته باشیم و الان سعی دارمی که این موضوع را انجام دهیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار