رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد خبر داد؛
رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری یزد گفت: با شناسایی و برخورد با باندهای حرفه ای جعل و زمین خواری در یزد به ارزش هزار و ۶۰۰میلیارد ریال، مبارزه جدی و بی امان این مجموعه با فساد ادامه دارد.
کد خبر: ۹۸۰۹۱۷
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۸ 24 July 2021

به گزارش تابناک یزد، مجید فرهمندزاده بر اهتمام جدی مجموعه حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد بر رصد اطلاعاتی و شناسایی و برخورد با جرائم باندی و حرفه ای تأکید کرد و اظهار داشت: ارزش تقریبی پرونده هایی که مورد بررسی قرار گرفته و با تلاش این مجموعه، مجرمان آن شناسایی و دستگیر شده اند، نشان از اهمیت این موضوع دارد.

وی از دستگیری ۲۱ نفر که در قالب چهار باند مجزا فعالیت می کردند در چهار ماه نخست سال جاری خبر داد و گفت: تنها در یک فقره، اقدام یک تیم ۵ نفره با در دست داشتن یک صلحنامه قدیمی برای اخذ سند و فروش یک زمین به متراژ ۱۴ هزار متر مربع در یکی از مناطق مرغوب شهر خنثی شد که ارزش تقریبی این ملک بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد ریال بود.

این مقام قضایی افزود: در این فقره افراد دستگیر شده که با جعل در پی این زمین خواری بزرگ بودند همه غیر بومی بودند که با دستور قضایی دستگیر و با تفهیم اتهام بازداشت شدند.

وی در بیان اقدامات یکی دیگر از باندهای زمین خواری اظهار داشت: با شکایت شاکی خصوصی مبنی بر جعل رأی داوری، موضوع تحت بررسی کارشناسان حفاظت و اطلاعات دادگستری قرار گرفت که در این پرونده نیز معلوم شد یک تیم حرفه ای متشکل از هفت نفر شامل متصدی بنگاه املاک و دلال ثبتی پس از دستیابی به اسناد مالکیت زمین یک فرد متوفی و تنظیم رأی داوری در یکی از حوزه های قضایی تهران، در پی تصاحب زمین های تحت مالکیت یک فرد متوفی بودند که با هوشیاری مجموعه حفا، دستشان رو شد و همگی دستگیر شدند.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد، ابراز داشت: در یک پرونده زمین خواری دیگر که بر حسب گزارش حفاظت واطلاعات اداره کل ثبت اسناد و املاک مورد پیگیری قرار گرفت، فردی با هویت معلوم و با در دست داشتن یک برگ وکالت نامه محضری و گواهی انحصار وراثت اقدام در پی اخذ سند ملکی یک زمین به متراژ هزار متر مربع به ارزش تقریبی ۴۰ میلیارد ریال بود که این موضوع نیز پس از بررسی اولیه و احراز جعلی بودن گواهی انحصار وراثت با دستور مقام قضایی به شناسایی و دستگیری پنج نفر ختم شد که همه آنان نسبت به جرم ارتکابی تفهیم اتهام شدند.

وی در مورد اقدام فردی با در دست داشتن مبایعه نامه و وکالت نامه محضری برای تصاحب یک زمین به ارزش ۲۰ میلیارد ریال، تصریح کرد: در این پرونده نیز فرد جاعل با همکاری یکی از آشنایان خود در یکی از سازمان های خدماتی در پی غصب یک قطعه زمین بود که در این مورد نیز با تلاش مجموعه حفاظت اطلاعات، اقدامات جاعلین و کلاهبرداران خنثی و متهمین دستگیر شدند.

فرهمند زاده به نقش بی بدیل مردم در گزارش موارد مشکوک و شناسایی افراد جاعل و خلافکار اشاره کرد و گفت: مردم باید نسبت به افرادی که با ترفند های مختلف در پی کلاهبرداری هستند حساس باشند و بررسی نهایی را به کارشناسان امر بسپارند که موضوع با دقت پیگیری خواهد شد.

وی لزوم دقت نظر و مشورت با افراد با تجربه و حقوقدان در انجام معاملات ملکی را خواستار شد و بیان داشت: کلاهبرداری مجرمین تنها به تلاش برای اخذ سند از مبادی رسمی با تکیه بر اسناد جعلی خلاصه نمی شود و در بسیاری از مواقع کلاهبرداران با جعل اسناد و صحنه سازی، اقدام به فروش مال غیر به افراد کم تجربه می کنند که در این زمینه نیز ضرورت آموزش و هشدار به شهروندان احساس می شود.

رئیس حفاظت و اطلاعات دادگستری استان یزد، تصریح کرد: مردم نباید فقط بر حسب ظاهر افراد به طرف مقابل اعتماد کنند بلکه باید قبل از هر گونه معامله نسبت به استعلام اسناد مالکیتی و احراز هویت اشخاص اقدام نمایند.

وی یادآور شد: اخذ کمک و مشاوره از حقوقدانان در تدوین قرار داد و استفاده از افراد معتمد و مراجعه به بنگاه های املاک معتبر نیز می تواند در پیشگیری از کلاهبرداری اثر گذار باشد.

فرهمند زاده یادآور شد: سامانه تلفنی ۱۵۸۰ حفاظت اطلاعات دادگستری استان، آماده دریافت گزارش های مردمی است و علاوه بر آن، سامانه سجام معاونت اجتماعی قوه قضاییه نیز در یک ساز و کار ساده، شرایطی را برای مشارکت مردم در مبارزه با جرم و بزه فراهم کرده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار