مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اینکه خط انتقال آب از عمان به یزد برای مصرف صنایع از چندی پیش در دست مطالعه قرار گرفته است، گفت: این طرح هم‌اکنون در مرحله رایزنی با سرمایه‌گذار است.
کد خبر: ۹۳۰۸۲۸
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳ 09 January 2021

محمدمهدی جوادیان‌زاده در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به اینکه از سال 97 موضوع تدوین طرح سازگاری با کم‌آبی هر استان در دستور کار هیئت دولت قرار گرفته است، اظهار داشت: هر استان باید با تشکیل کمیته تخصصی این طرح را با هدف پایدار کردن منابع آب زیرزمینی، تدوین کند.

وی عنوان کرد: تدوین طرح سازگاری با کم‌آبی در یزد از همان زمان در یزد آغاز شد و به زودی طرح‌هایی در زمینه آب شرب، کشاورزی و صنعت تدوین و به کارگروه ملی ارسال می‌شود.

جوادیان‌زاده بیان کرد: از آنجا که این طرح به امضای همه دست‌اندرکاران حوزه آب می‌رسد، همه مکلف به اجرای آن هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد افزود: با توجه به اینکه سالانه 230 میلیون مترمکعب بیش از ظرفیت سفره‌های آب زیرزمینی یزد، از این منابع برداشت می‌شود در حال حاضر برنامه‌ ما تا پنج سال آینده، برداشت نکردن این میزان است و فعلا به دنبال جبران خسارت‌های گذشته نیستیم.

وی با اشاره به اینکه در همه بخش‌ها می‌توان با مدیریت مصرف، این مهم را محقق کرد، عنوان کرد: در حال حاضر جهاد کشاورزی یزد اعلام کرد که با پنج درصد میزان آبی که اکنون در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، می‌تواند 50 درصد محصولات فعلی را تولید کند.

جوادیان‌زاده تصریح کرد: اگر محصولات کشاورزی با استفاده از تکنولوژی‌های روز آبیاری شوند، به طور قطع میزان مصرف بسیار کمتر می‌شود و با مصرفی بسیار کمتر از میزان فعلی می‌توان چندین برابر محصول تولید کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اینکه یکی از مشکلات موجود در مسیر مدیریت مصرف آب، نداشتن الگوی مشخص در زمینه‌های شرب، کشاورزی و صنعت است که تلاش ما شناسایی و معرفی الگو در زمینه صرفه‌جویی در مصرف آب در قالب طرح سپاس است.

جوادیان‌زاده در مورد خطوط مصوب انتقال آب استان یزد اظهار داشت: خط انتقال از دریای عمان به یزد باید توسط بخش خصوصی اجرا شود که در حال حاضر چند سرمایه‌گذار مطرح کشور دعوت شده‌اند و اکنون در مرحله رایزنی با آنها هستیم.

وی افزود: خط دوم انتقال آب نیز با همکاری نمایندگان استان یزد در مجلس در مرحله پیگیری برای تخصیص بودجه است که امیدواریم با تحقق این امر، شاهد سرعت گرفتن اجرای این خط باشیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار