رییس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد گفت: ۳۴ دستگاه اتوبوس این نهاد برای استفاده معلولان، سالمندان، زنان باردار و سایر گروه‌های دارای معلولیت حرکتی در سال ۹۹ نوسازی و مناسب سازی شد.
کد خبر: ۹۲۵۶۹۰
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶ 20 December 2020

محمدرضا شفیعی روز یکشنبه در نشست با دست اندکاران مناسب سازی شهر یزد افزود: رمپ و کمربند نگهدارنده ویلچر و کالسکه در اتوبوس‌های مناسب سازی شده، نصب و مشکل تردد افراد دارای محدودیت‌های حرکتی با اتوبوس‌های شهری تقریباً رفع شد.

وی از راه‌اندازی سامانه صوتی و نوشتاری اعلام ایستگاه‌ها در اتوبوس‌های مسیر هفت خوان در شهر یزد خبر داد و افزود: همچنین ۲۰ دستگاه اتوبوس در این مسیر با نصب این سامانه برای نابینایان و ناشنوایان مناسب سازی شده است.
وی همچنین از اختصاص ۲ دستگاه مینی‌بوس بخش خصوصی به معلولان ضایعه نخاعی خبر داد و اظهار کرد: از این طریق تلاش شد تا تردد این گروه از معلولان در سطح شهر تسهیل شود.
همچنین معاون سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد در مورد مناسب سازی سیستم حمل و نقل درون شهری تصریح کرد: اتوبوس‌های قدیمی نیاز به هزینه های بالایی برای مناسب سازی دارد و بر این اساس تمرکز بر مناسب سازی اتوبوس‌های جدید است.
داود زارع ادامه داد: تمامی اتوبوس‌های جدید خریداری شده مناسب سازی شد اما اتوبوس‌های بخش خصوصی قابلیت مناسب سازی ندارند اما در عین حال، ۲۰ دستگاه اتوبوس بخش خصوصی نیز به تدریج به سیستم‌های مورد نیاز معلولان تجهیز می‌شود.
مسیر میدان همافر تا مسجد جامع شهر یزد توسط ستاد مناسب سازی شورای شهر یزد در قالب طرحی به نام هفت خوان در حال مناسب سازی است.

مبدا شروع طرح یادشده میدان همافر است و ادامه مسیر ۱۰ کیلومتری آن از میدان‌های باهنر، آزادی، شهید بهشتی، امیرچقماق (چهارراه شهدا)، برج ساعت عبور و به خیابان مسجد جامع متصل می شود.

طرح یادشده گامی بلند و مؤثر برای مناسب سازی تمامی معابر عمومی مرکز استان به عنوان شهر جهانی اجرا می‌شود.

همچنین ۲۵ آذرماه جاری شهردار یزد با تاکید بر بهسازی وسایط نقلیه درون شهری این مجموعه گفته بود که از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون ۳۰ میلیارد تومان برای نوسازی ۱۲ دستگاه خودرو سازمان اتوبوس رانی و حومه مرکز استان هزینه شد.

جمال الدین عزیزی بُندرآبادی به مناسبت هفته حمل و نقل ( ۲۰ الی ۲۶ آذر )به خبرنگاران افزود: برای نخستین بار ۶۰ میلیارد تومان از طریق اوراق مشارکت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تخصیص یافت که نیمی از آن صرف خرید دستگاه‌های مورد نیاز این خودروها شد.

وی اظهار کرد: در حالیکه هزینه ها نسبت به گذشته چند برابر افزایش یافته درآمدها به کمتر از نصف کاهش یافته است.

به گفته شهردار یزد با شیوع ویروس کرونا در اوایل اسفند ماه سال ۹۸ ناوگان حمل و نقل عمومی شهری تحت تاثیر قرار گرفت، طوری که مدتی تعطیل شد و اکنون هم با ظرفیت محدود مسافر جابه جا می کند.

تعداد اتوبوس‌های خطوط اتوبوسرانی شهر یزد ۱۸۸ دستگاه اعلام شد که از این تعداد ۱۶۳ خودرو مربوط به بخش خصوصی و بقیه دولتی است.

حدود ۶۰ درصد از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت یزد در مرکز این استان سکونت دارند و از مجموع جمعیت استان ۸۷ درصد در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها زندگی می کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار