معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی خبر داد:
حبیب‌الله مسعودی فرید به تشریح وضعیت فرزندخواندگی توسط خانم‌های مجرد، آمار کودکان بی‌سرپرست در کشور، سامانه فرزندخواندگی و نحوه نظارت بهزیستی بر زندگی این کودکان پس از سرپرستی، پرداخت.
کد خبر: ۸۶۰۹۲۹
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۱ 10 June 2020

در سال‌های اخیر با تغییر سبک زندگی و علاقه‌مندی دختران به کار و تحصیل تعداد دختران مجرد افزایش یافته است به همین منظور سال 1392 مجلس شورای اسلامی قانون اصلاحی حمایت از کودکان بی­ سرپرست و بدسرپرست را تصویب کرد که طبق این قانون دختران مجرد بالای 30 سال می‌توانند متقاضی دریافت فرزند خواندگی از مراکز بهزیستی باشند اما اینکه چقدر این قانون اجرا می‌شود و چند درصد از خانم‌های مجرد توانستند کودک به سرپرستی بگیرند و چه نظارتی روی این کودکان پس از فرزندخواندگی انجام می‌شود جای بحث دارد.

استقبال زیاد خانم‌های مجرد از فرزندخواندگی کودکان بهزیستی

حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، با اشاره به واگذاری کودک بی‌سرپرست به زنان مجرد گفت: قانون مصوب مجلس شورای اسلامی باید اجرا شود به همین منظور سازمان بهزیستی به عنوان نهاد اجرایی، واگذاری دختران بی سرپرست تحت عنوان دخترخواندگی به خانم‌های مجرد بالای 30 را انجام می‌دهد.

او افزود: اینکه در سال 98 چه تعداد خانم مجرد توانستند از بهزیستی کودک به سرپرستی بگیرند آمار دقیقی در دست ندارم اما خوشبختانه از زمان تصویب این قانون تا الان استقبال بسیار خوبی صورت گرفته است.

مسعودی فرید تصریح کرد: طبق قانونی که سال 1353 تصویب شد فقط زوجینی که بچه نداشتند، می‌توانستند از بهزیستی کودک بگیرند اما در سال 1392 این قانون تغییر یافت به این صورت که هم به خانم‌های مجرد بالای 30 سال و هم خانواده‌هایی که فرزند دارند، اجازه داده شد تا از بهزیستی کودک بگیرند.

کاهش تعداد کودکان بی‌سرپرست در کشور

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به کاهش تعداد کودکان بی‌سرپرست در کشور گفت: در سال 1399 با جمعیت 85 میلیون نفری تنها 10 هزار کودک در 680 مراکز شبه خانواده ما زندگی می‌کنند در حالی که در سال 1358 از جمعیت 35 میلیون نفری، 12 هزار کودک در بهزیستی زندگی می‌کردند.

او افزود: دلیل کاهش تعداد این کودکان دنبال کردن سیاست موسسه زدایی است به این صورت که ما معتقد هستیم کودک به جای موسسه باید در خانواده زندگی کنند.

سالانه 1700 کودک از بهزیستی به سرپرستی گرفته می‌شوند

مسعودی فرید با اشاره به تعداد کودکانی که سالانه به سرپرستی گرفته می‌شوند، گفت: به دنبال این سیاست ما کودکان را دائم پایش می‌کنیم تا آنهایی که واجد سرپرستی هستند به خانواده‌ها تحویل دهیم بنابراین سالانه حدود 1700 کودک به فرزندخواندگی گرفته می‌شود و از بهزیستی به خانه می‌روند.

راه اندازی سامانه فرزندخواندگی 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: بهزیستی اخیرا سامانه فرزندخواندگی راه انداخته که هم باعث شفافیت شده و هم مراحل فرزندخواندگی را برای خانواده‌ها تسهیل کرده است.

او افزود: مراحل کار در سامانه به این صورت است که خانواده‌ها وارد سایت بهزیستی می‌شوند و پس مطالعه قوانین و تائید آن وارد صفحه‌ای می‌شوند که اطلاعات خود را وارد کنند پس از طی این مراحل به آنها پیامک ارسال می‌شود تا بدانند چه روزی باید برای مشاوره حضوری مراجعه کنند.

فقط کودکان دختر به خانم‌های مجرد تحویل داده می‌شوند

مسعودی فرید با اشاره به جنسیت کودکانی که به خانم‌های مجرد داده می‌شود، گفت: طبق قانونی که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، فقط کودکان دختر به خانم‌های مجرد بالای 30 سال داده می‌شود.

او افزود: به نظر من دلیل آن می‌تواند این باشد که همجنس بودن مادرخوانده و فرزند باعث ایجاد ارتباط بهتر بین آنها می‌شود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی تصریح کرد: در سال 1397، تعداد 130 دختر به خانم‌های مجرد بالای 30 سال داده شد.

160 کودک دارای معلولیت به سرپرستی گرفته شدند

مسعودی فرید گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر نگاه مردم به بحث فرزندخواندگی تغییر یافته اما نکته جالب این است که در سال 1397 فقط 160 کودک دارای بیماری و معلولیت به سرپرستی گرفته شدند.

او افزود: همه می‌دانیم نگهداری از کودک دارای معلولیت بسیار سخت و دشوار است اما به سرپرستی گرفتن این کودکان توسط خانواده‌ها جای امیدواری دارد.

نظارت 5 ساله بهزیستی بر کودکانی که به سرپرستی گرفته می‌شوند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به نظارت بهزیستی بر کودکانی که به سرپرستی گرفته می‌شوند، گفت: طبق قانون، بهزیستی باید از زمانی که کودک توسط خانواده‌ای به سرپرستی گرفته می‌شود تا مدت 5 سال آن را تحت نظارت قرار دهد.

او اظهار کرد: اگر کودک، نوزاد باشد که ما تا 18 سالگی آن را تحت نظر قرار می‌دهیم به این صورت که مددکاران ما هر چندماه یک بار به آنها سر می‌زنند و گزارشی از وضعیت آنها ارائه می‌دهند که اتفاقا راه اندازی سامانه فرزندخواندگی به منظم شدن این گزارش ها کمک می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار