معاون وزیر ورزش و جوانان کشور خبر داد:
معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان کشور اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین مشکلات ورزش کشور شیوع کم‌تحرکی است که میانگین آن در کشور 57 درصد و در استان یزد 65 درصد است.
کد خبر: ۸۲۳۰۹۹
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳ 15 February 2020

«سید عبدالحمید احمدی» روز پنجشنبه 24 بهمن ماه در جمع روسای ادارات ورزش و جوانان شهرستان‌های استان یزد، مشکل اصلی ورزش کشور را شیوع کم‌تحرکی دانست و اظهار کرد: امروز مشکل ما ورزش قهرمانی، مدال‌آوری و موفقیت در المپیک نیست بلکه با بحرانی به نام شیوع کم‌تحرکی مواجه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: بحران کم‌تحرکی بدین معنا است که مردم و جامعه ما آمادگی زیادی برای بیمار شدن دارد و نتیجه بیماری نیز افزایش هزینه‌های مادی، روحی و معنوی برای آحاد جامعه است.

احمدی با بیان این که کشور دچار شیوع قابل توجه بیماری‌های غیر واگیر است، تأکید کرد: دلیل اصلی بیماری‌های غیر واگیر همچون دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، تنفسی و سرطان، تغذیه ناسالم، کم‌تحرکی و بی‌تحرکی عنوان می‌شود که میزان آن در جمعیت ایران 57 درصد است.

وی ابراز کرد: بر طبق آمار وزارت بهداشت متأسفانه آمار کم‌تحرکی استان یزد بالاتر از میزان کشوری یعنی 65 درصد است که در این میان میزان کم‌تحرکی بانوان استان یزد 70 درصد و میزان کم‌تحرکی مردان 60 درصد است که هر دو آمار از میانگین کشوری بالاتر است.

این مسئول با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی و هم‌افزایی برای غلبه بر کم‌تحرکی قالب بر فضای جامعه، افزود: کم‌تحرکی را باید بر پایه چهار محور جامعه فعال، مردم فعال، محیط فعال و سیستم فعال از بین برد.

احمدی ادامه داد: در حوزه جامعه فعال باید ذهن، بینش و آگاهی مردم را نسبت به ورزش تغییر دهیم، زیرا یکی از عوامل کم‌تحرکی عامل ذهنی است. لذا باید فرهنگ‌سازی از سنین خردسالی تا بزرگ‌سالی متناسب با شرایط آنان جهت آگاه‌سازی انجام شود.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان با تأکید بر اینکه مردم باید نسبت به موضوع کم‌تحرکی هشدارهای جدی‌تری را دریافت کنند، ادامه داد: باید با برپایی انواع رویدادهای ورزشی، فرصت ورزش جذاب را برای جامعه ایجاد کرد و همچنین زیرساخت‌های ارزان‌قیمت در توسعه ورزش را نیز فراهم کرد.

احمدی با بیان اینکه زیرساخت‌ها باید کمترین هزینه و بیشترین بازدهی را داشته باشد، یادآور شد: در سیستم فعال باید همه دستگاه‌ها پای کار باشند و از تمامی ظرفیت‌های خود برای توسعه ورزش استفاده کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار