در حالی این روزها آمار سرطان و دیگر بیماری‌های غیرواگیر در حال افزایش است که متهم اصلی افزایش این آمار است.
کد خبر: ۸۲۱۰۸۷
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹ 08 February 2020

محمدحسن لطفی در نشست شورای پیام‌گزاران استان که با موضوع بررسی وضعیت بیماری سرطان در استان یزد برگزار شد، با اشاره به اینکه آلودگی هوا الان به یکی از معضل های اصلی زندگی بشر تبدیل شده اظهار داشت: در کشور ما پیش از این بحث آلودگی هوا تنها مربوط به برخی شهرهای بزرگ کشور از جمله تهران، اصفهان و اراک بود ولی الان در شهرهای کوچک هم این موضوع به صورت بسیار خطرناکی دیده می‌شود.

وی تصریح کرد: همین دو هفته قبل آلودگی بسیار شدید هوا در شهرهای اردکان و میبد سبب شد مدارس در این شهرها به تعطیلی کشیده شود؛ چنین موضوعی نشان دهنده آینده‌ای بسیار بدتر در این حوزه است و اگر برای آن برنامه‌ریزی درست و مناسبی نداشته باشیم، قطعا وضعیت کشور به مشکل می‌خوریم.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان یزد تصریح کرد: نظام‌های سلامت دنیا به این سمت رفته‌اند که نه تنها نمی‌گذارند افراد بیمار شوند بلکه حرف اصلی آنها این است که سطح سلامت آنها را ارتقا هم بدهند.

وی ادامه داد: این در کشور ما متاسفانه برعکس است و توجه ما بیشتر به درمان است در حالی که باید 80 درصد از برنامه‌های ما حول محور پیشگیری از به وجود آمدن بیماری باشد ولی ما تنها 20 درصد فعالیت‌هایمان را به پیشگیری اختصاص دادیم و مابقی مربوط به درمان است.

لطفی گفت: الان سطحی از ناتوان‌نمایی در افراد به وجود آمده که خیلی از آنها وقتی به سن 50 سالگی می‌رسند، خود را ناتوان از انجام بسیاری کارها می‌دانند.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان یزد خاطرنشان کرد: بحث امساک و تنظیم دقیق مقدار مواد غذایی که لازم است در غذای خود داشته باشیم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اگر واقعا این دو موضوع را به درستی رعایت کنیم، بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها برطرف می‌شود.

وی افزود: مشکل این است که در بسیاری موارد آگاهی وجود دارد ولی این آگاهی‌ها تبدیل به رفتار و عمل نمی‌شود؛ همین عدم تبدیل به رفتار هم سبب می‌شود که مردم ما امروز با وجودی که نسبت به مضرات بسیاری از مواد آگاهی لازم را دارند، همچنان از آنها استفاده می‌کنند.

لطفی با تاکید بر اینکه بحث سلامت نیاز به امر به معروف و نهی از منکر دارد گفت: هر یک از ما باید علاوه بر اینکه به فکر خودمان هستیم و به دنبال سلامت شخصی خود هستیم، مراقب سلامت دیگر افراد خانواده و اطرافیانمان هم باشیم.

سرطان در استان یزد حال بیداد است

مصطفی شیریزدی یکی از جراحان عمومی استان یزد هم در این نشست با بیان اینکه سرطان در استان یزد در حال بیداد است و فاکتورهای بسیار زیادی در این موضوع دخیلی هستند گفت: تغذیه سالم، تحرک و فعالیت فیزیکی مناسب و استرس سه ضلع مرتبط با سلامت هستند و در این حوزه هم این سه ضلع بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در استان یزد با جمعیت بیش از یک میلیون نفر، صنعتی شدن به بهانه اشتغال‌زایی بدون کنترل پیشگیری از بیماری‌ها انجام و همین موضوع هم منجر به مشکلات فعلی شده است.

شیریزدی سرطان را به مانند یک فضای کاملا تاریکی دانست که مردم از آن ترس و وحشت بسیار زیادی دارند و وقتی کلمه سرطان را می‌شنوند لرز به اندامشان می‌افتد.

این جراح عمومی علت این موضوع را عدم آگاهی دانست و تصریح کرد: همانطوری که در فضاهای تاریک با یک چراغ قوه می‌توان ترس را کنترل کرد، در ارتباط با موضوع سرطان هم اگر توجه لازم صورت گیرد، قطعا ترس و وحشت به میزان بسیار زیادی از بین می‌رود.

وی افزود: تا زمانی که به آگاهی لازم نرسیم، وضعیتمان در خطر است و میلیاردها تومان باید هزینه کنیم که تنها مقداری به طول عمر اضافه کنیم در حالی که اگر در حوزه پیشگیری فعالیت کنیم نه تنها هزینه‌های ما به مراتب کم‌تر می‌شود بلکه زمینه‌ای به وجود می‌آید که آمار سرطان هم بسیار کمتر شود.

شیریزدی یکی از موضوعات بسیار مهم در ارتباط با وضعیت سلامت افراد جامعه را اعتمادزایی دانست و افزود: این اعتماد‌سازی به همراه آگاهی‌های لازم باید از سنین کودکی و در دوران مدرسه توسط آموزش و پرورش انجام شود.

بسیاری از افراد جامعه معنی غربالگری را نمی‌دانند

فهیمه نخستین فوق تخصص آنکولوژی زنان هم در ادامه نشست اظهار داشت: خیلی از افراد هستند که از مدارک تحصیلی بالایی برخوردارند ولی سواد سلامت آنها پایین است گفت: بسیاری افراد معنی کلمه غربالگری را نمی‌دانند و حتی در عمرشان یک بار معاینات لازم را انجام ندادند و همیشه توجیه آنها این است که ما هیچ مشکلی نداریم.

وی با تاکید بر اینکه باید بحث غربالگری را بسیار جدی گرفت عنوان کرد: آگاهی دادن در ارتباط با بیماری‌های مختلف به ویژه حوزه سرطان و بیماری‌های مقاربتی و جنسی به افراد مختلف از اهمیت بسیار بالایی برخودار است و جلوی به وجود آمدن مشکلات در آینده افراد را می‌گیرد.

فوق تخصص آنکولوژی زنان افزود: علت وقوع بسیاری از بیماری‌ها که با پیشگیری امکان جلوگیری از آن وجود دارد را اطلاع‌رسانی نادرست و ناکافی دانست و افزود: بسیاری از خانواده‌ها اعلام می‌کنند که اگر از واکسیناسیون پیشگیری از سرطان دهانه رحم اطلاع داشتیم حتما این کار را انجام می‌دادیم و هزینه برایمان مهم نبود.

مهمترین موضوع در ارتباط با سرطان پیشگیری است

محمد فرات فوق تخصص خون و آنکولوژی استان یزد هم مهمترین موضوع در مبارزه با سرطان را پیشگیری دانست و گفت: چرا ما باید موضوع را به مرحله ای برسانیم که ناچار باشیم اقتدامات تهاجمی انجام دهیم و هزینه های بسیار زیادی متحمل شویم.

وی با بیان اینکه با پیشگیری در بیش از 50 درصد موارد می توان جلوی وقوع سرطان ها را گرفت گفت: وقتی می گوییم پیشگیری به معنای این است که جلوی وقوع سرطان را بگیریم ولی غربالگری به این موضوع است که سریع سرطان را کشف کنیم و نسبت به درمان به موقع آن اقدام کنیم.

فرات ادامه داد: اگر این دو مورد را رعایت کنیم شاید هیچ نیازی به مراحل بعدی نداشته باشیم خاطرنشان کرد: الان متاسفانه خواه ناخواه به مرحله ای رسیدیم که سیل وقوع سرطان در افراد دیده می شود و با توجه به اینکه غربالگری لازم انجام نشده

فوق تخصص خون و آنکولوژی استان یزد با تاکید بر اینکه تشخیص سرطان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است گفت: اگر پیشگیری کنیم و سرطان نگیریم یا حتی اگر سرطان گرفتیم بتوانیم با غربالگری تشخیص زودرس انجام دهیم، به طور قطع قابل درمان است بدون اینکه هزینه های اضافی به دوش مریض تحمیل شود.

غذاهای آماده عامل اصلی بیماری‌های غیرواگیر در یزد است

محمدحسین مصدق معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد اظهار داشت: استفاده از غذاهای آماده یکی از اصلی‌ترین مسائلی است که سبب بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر در سطح جامعه شده است و متاسفانه امروزه خانواده‌ها به صورت بسیار گسترده رو به مصرف غذاهای آماده و نیمه آماده کرده‌اند.

وی افزود: الان پختن یک الویه در منزل هیچ کاری ندارد ولی الان عمده خانواده‌ها اقدام به خرید الویه می‌کنند و متاسفانه خانم‌ها فکر می‌کنند این که الویه‌های بیرون کپک نمی‌زند بهتر از خانگی آن است در حالی که نمی‌دانند این کپک نزدن به دلیل وجود موادی است که می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد گفت: قوطی کنسرو برای سربازان تولید شد ولی الان در منازل همه ما به اندازه یک پادگان قوطی کنسرو وجود دارد و همه نسبت به استفاده از آن بسیار حریص هستیم.

مصدق بیان کرد: درست است که به معاون غذا و دارو مدافع صنایع غذایی هستیم ولی مدافع سلامت مردم هم هستیم و اگر بخواهیم تک‌تک مواد غذایی که می‌خوریم را لیست کنیم موارد مختلف مضری برای مردم وجود دارد.

وی گفت: بخش عمده بیماری‌هایی که در جامعه به وجود آمده از جمله چاقی و سرطان را خودمان به همین غذاها و نوع و سبک تغذیه‌ای که داریم به وجود آورده‌ایم.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد بیان کرد: متاسفانه گیاهان دارویی و مکمل‌ها هم بدون هیچ بررسی و توجهی توسط هر فردی تجویز می‌شود و میزان مصرف این مواد و مکمل‌ها در جامعه بسیار زیاد است.

مصدق تصریح کرد: بخش عمده‌ای از مشکلاتی که در جامعه به وجود می‌آید خود درمانی‌هایی است که توسط افراد در جامعه به وجود می‌آید و هر فرد به محض اینکه با مشکل مواجه می‌شود، اقدام به مصرف خودسرانه دارو می‌کند.

وی افزود: همه تلاش ما این است که مواد نگهدارنده و محافظ غذایی استاندارد و به میزان کافی باشد چرا که با توجه به استفاده مردم، اگر این مواد محافظ و نگهدارنده‌ها به صورت کامل حذف شود، بیماری‌های بسیار زیادی در جامعه به دلیل فساد به وجود می‌آید.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد تصریح کرد: با این وجود لیست مواد رنگی که به مواد غذایی می‌زنند بسیار مضر و نادرس است و در برخی مغازه‌ها رنگ‌هایی به مواد می‌زدند که بسیار مضر است از جمله رنگ لاک ناخن که به شیرینی و غذا زده می‌شود.

مصدق بیان کرد: از همه مردم خواست برای یک بار هم که شده گول رنگ مواد غذایی را نخوریم و حتی شیرینی‌ها و کیک‌هایی هم که می‌خوریم هم بدون رنگ را بخریم و شیرینی‌هایی که رنگی شده‌اند را نخریم چرا که از مواد رنگی کاملا نامناسب در بسیاری موارد استفاده می‌شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار