یک کارشناس نسخ خطی گفت: بیش از 30 شاهنامۀ خطی، چاپ سنگی و نسخه‌هایی از دیگر آثار فردوسی، در کتابخانۀ وزیری یزد وابسته به آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود .
کد خبر: ۷۴۴۵۳۳
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲ 14 May 2019

«منوچهر آرسته» با بیان این‌که شاهنامه، سند فرهنگی و هویت ملی ایرانی‌ها است، اظهارکرد:‌ نسخه‌های نفیس بسیاری از این شاهکار ادبی و دیگر آثار منسوب به فردوسی در کتابخانۀ وزیری یزد نگهداری می‌شود .

وی به یکی از نفیس‌ترین شاهنامه‌های خطی این مرکز اشاره کرد و افزود: این نسخه در قرن سیزدهم قمری به خط نستعلیق بسیار ممتاز در 279 برگ 29‌سطری کتابت و به دست حجت‌الاسلام و المسلمین سید علي محمد وزيري وقف کتابخانه شده است .

این کارشناس نسخ خطی کتابخانه وزیری یزد گفت: نسخه نفیس دیگر در قرن یازدهم قمری به خط نستعلیق 29 سطری در 302 برگ کتابت و تمامی اوراق دارای جدول‌کشی به زر، زنگار، لاجورد و جدول داخل متن است، نسخه ارزشمند دیگر به در قرن دوازدهم به خط نستعلیق 19 سطری در 324 برگ کتابت گردیده است .

آرسته در ادامه با بیان این‌که در کتابخانه وزیری به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های ایران، شاهنامه‌هایی مزین به مجالس تصویر نگهداری می‌شود، تصریح کرد: شاهنامه مصور چاپ سنگی معروف به «شاهنامۀ امیر بهادری» یکی از این آثار نفیس کتابخانه است که توسط خوشنویس برجسته خط نستعلیق، «محمد‌حسین عمادالکتاب» کتابت شده و با 49 تصویر به قلم نقاشان مشهور دورۀ قاجار همچون علي‌خان، محمد‌كاظم، حسين‌علي، مصورالملك تصویر‌سازی شده و طی سال‌های 1322 تا ۱۳۲۶ قمری در 4 مجلد در قطع سلطانی با 6 ستون 33 سطری در تهران منتشر شده و نسخه دارای سرلوح بوده و در بخش پایانی آن، فرهنگ لغات قابل مشاهده است .

وی بیان کرد: شاهنامه چاپ سنگی مصور به خط «اوليا سميع محمد ابراهيم شيرازي» مشهور به «آقا» که در سال 1272 قمری در چهار مجلد در شهر بمبئی هند به چاپ رسیده است، از دیگر آثار این گنجینه است که دارای قطع رحلی بزرگ بوده و در انتهای نسخه فهرست سلاطین عجم و ایام سلطنت ایشان، فرهنگ الفاظ نادره و اصطلاحات غریبه شاهنامه آمده است .

این کارشناس نسخ خطی در بخش دیگری از سخنان خود به دو اثر منسوب به فردوسی در این کتابخانه اشاره کرد و گفت: کتاب چاپ سنگی «یوسف و زلیخا»، که توسط محمد حسین تاجر کاشانی به خط نستعلیق کتابت و در قطع رقعی مشتمل بر 167 صفحه در سال 1317 قمری در تهران چاپ شده، مزین به تصویرهایی به قلم تصویرگران چیره‌دست دورۀ قاجار است. همچنین «رستم‌نامه» مصور مشتمل بر 178 صفحه در قطع وزیری، سال 1341قمری در چاپخانه اقبال در تهران منتشر شده است .

 

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار