ريیس بهزیستی اردکان:
ريیس اداره بهزیستی اردکان عنوان كرد: اگر تبعیض‌های موجود در برخورد با قشر معلول جامعه رفع شود، مسلماً آنان قادر خواهند بود که به ‌عنوان عضو مؤثر، در روند رو به رشد و توسعه جامعه نقش‌آفرینی کنند.
کد خبر: ۷۴۴۲۱۳
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶ 13 May 2019

«حمید رضا پایدارفر» در دیدار با جمعی از روشندلان اردكاني، افزود: بهزیستی مهم‌ترین ارگانی است که با مشکلات معلولان و روشندلان آشنایی دارد و از هیچ گونه کوششی در راستای ارتقای سطح جسمی، فکری، مالی و معنوی برای معلولان کوتاهی نخواهد كرد.

وي افزود: اشتغال و نبودن کار مناسب یکی از مهم‌ترین دغدغه های نابینایان و کم بینایان است که در بیشتر مواقع این دغدغه و مشکلات مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد.

پايدارفر با اشاره به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، گفت: در مجلس قانونی به تصویب رسید مبنی بر بکارگیری سه درصدی از معلولین در ادارات دولتی که متاسفانه این قانون کامل اجرا نشد، البته بعد از ابلاغ قانون جدید معلولان در سال گذشته، این حساسیت در سازمان غیراستخدامی بیشتر شد تا شاید بتوانند این قانون را اجرایی کنند، در صورتی که نیاز اشتغال معلولان به مراتب بیش از آن بوده و طبیعتاً نابینایان نسبت به دیگر معلولان شرایط سختی‌تری را در رابطه با اشتغال متحمل هستند.

وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی در خصوص اشتغال مددجویان با پرداخت وام اشتغال تا مبلغ 150 ميليون ریال به شرط داشتن مدرک فنی و حرفه‌ای و همچنین حمایت‌های بیمه‌ای به دو شکل بیمه خویش فرمایی و پرداخت سهم کارفرمایانی که مددجویان بهزیستی را جذب کار می‌کنند، خواستار همکاری کارفرمایان و کارآفرینان خیر به خصوص شهرداران محترم و ارگان‌های دولتی در به کارگیری حداقل یک نیرو از روشندلان است.

این مسئول خاطرنشان کرد: یکی دیگر از چالش‌های معلولان موضوع حضور نابینایان در عرصه‌های مختلف اجتماعی است که این حضور مستلزم ایجاد بستر مناسب برای فعالیتشان در جامعه است. در بسیاری از اماکن عمومی و برخی ادارات شهرستان مناسب سازی وجود ندارد، در صورتی که آیین‌نامه، قانون و مصوبه از دولت مبنی بر مناسب سازی اماکن عمومی موجود است.

وی بحث مناسب‌سازی را یکی از جدی‌ترین مشکلات این قشر از جامعه دانست و گفت : ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن ﺣﻖ اﺳﺘﻔﺎده از تمام اﻣﮑﺎﻧﺎت رﻓﺎﻫﯽ ﻣﻌﻤﻮل در ﺟﺎﻣﻌﻪ را دارﻧﺪ و بایستی بتوانند به مانند دیگر شهروندان در استفاده از ﭘﯿﺎده‌روﻫﺎ، ﺧﯿﺎﺑﺎن‌ها و وﺳﺎﯾﻞ ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ ﻫﻤﮕﺎﻧﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ اﺗﻮﺑﻮس و نیز اﻣﺎﮐﻦ ﻋﻤﻮﻣﯽ، ﻣﺮاﮐﺰ ﺗﻔﺮﯾﺤﯽ و ﻣﺬﻫﺒﯽ دارای حقوقی برابر و فرصت‌هایی یکسان باشند.

ريیس اداره بهزیستی اردکان یادآور شد: 237 نفر نابینا و کم بینا در شهرستان تحت پوشش این اداره هستند، که از این تعداد 51 نفر مستمری بگیر و 186 نفر خدمات موردی دریافت می‌کنند.

وی از جمله خدمات بهزیستی به نابینایان را تحویل وسایل کمک توانبخشی نظیر ویلچر، واکر، عصا، عینک، ساعت گویا و خدمات توانبخشی شامل فیزیوتراپی ، کاردرمانی ، گفتار درمانی ، شنوایی سنجی ، کمک های مالی و هزینه‌های تحصیلی برشمرد.

«مریم صحرایی» یکی از کم‌بینایان موفق و از نخبگان جامعه فرهنگی اردکان نیز در خصوص دغدغه ها و مشکلات اساسی نابینایان، گفت: اولین مشکل نابینایان عدم درک و باور توسط افراد سالم است چرا که مردم عادی می‌پندارند یک فرد نابینا ناتوان بوده و تنها قادر به اپراتوری است، در صورتی تاریخ نشان داده که یک فرد نابینا دارای قابلیت‌های متعددی است که اگر کمی جدی‌تر گرفته شود قطع به یقین می‌تواند در زمینه‌های متعددی چون پژوشگری و تدریس نيز گام بردارد.

وي تصریح کرد: جامعه به دلیل ذهنیتی که نسبت به افراد معلول دارد هنوز توانایی، قدرت و ظرفیت‌های نابینایان را آنگونه که باید باور نکرده لذا همین موجب شده در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در حوزه‌های مختلف این افراد را جدی نگیرند.

صحرایی افزود: مردم و مسئولان می‌توانند نقش مؤثری در رفع موانع و تنگناهای پیش روی این قشر داشته باشند و با توجه بیشتر و درک شرایط ویژه آنان ، به رشد و بالندگی نابینایان در جامعه کمک کنند.

يادآور مي‌شود؛ اشتغال و عدم رعایت قانون سهمیه جذب معلولان توسط برخی ادارات و نهادها، مسکن و ازدواج، مناسب‌سازی اماکن شهری به ویژه برخی از ادارات و ارگان‌های دولتی برای رفت ‌و آمد نابینایان، به روز نبودن تجهیزات توانبخشی معلولان به ویژه نابینایان‌، نبود سالن ورزشی متناسب با معلولان و یکسان‌سازی رسیدگی و خدمات‌دهی به معلولان مهمترین خواسته‌ ها و مشکلاتی بود که توسط روشندلان در اين نشست بیان شد.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار