هرچند امسال باغات ميوه ابركوه از خسارت سرمازدگی مصون ماندند ولي به گفته متوليان اين بخش، در برخی مناطق اين شهرستان طوفان به باغ‌هاي گوجه‌سبز بعضاً تا 70 درصد و به باغات زردآلو 20 تا 30 درصد خسارت وارد کرده است.
کد خبر: ۷۴۱۶۹۵
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳ 06 May 2019

اردیبهشت‌ماه در ابرکوه برای کشاورزان حال و هوای دیگری دارد چرا که در این ماه حاصل تلاش یک‌ساله خود را در به ثمر رساندن معروف‌ترین، مرغوب‌ترین و شاخص‌ترین محصول کشاورزی این خطه از کویر برداشت می‌کنند.

علی‌رغم این که کشاورزان در طول سال در تکاپو برای تولید محصول هستند اما از نیمه اول اردیبهشت تا اواسط خردادماه، روزهای پرکارتری را نسبت به قبل سپری مي‌كنند و مشغول برداشت دو محصول نوبرانه گوجه‌سبز و زردآلو مي‌شوند.

شیرازی و کرجی انواع گوجه‌سبز و کتابی، مشهدی، خیاری، ممک، تخم گردی، فلکه‌ای، سلطنتی، زرقانی و خانی از ارقام زردآلوي ابركوه هستند.

دو محصول زردآلو و گوجه‌سبز ابرکوه به ‌واسطه زودرس بودن، طعم و کیفیت بی‌نظیر، مرغوبیت خود را نه‌ تنها در بازارهای داخلی بلکه طي سال‌هاي اخير در میان محصولات صادراتی نیز باز کرده است.

البته دهستان فراغه از توابع بخش مرکزی ابرکوه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده زردآلوی استان یزد محسوب می‌شود و وجود باغات میوه فراوان، شرایط آب و هوایی آن را به یک منطقه ییلاقی تبدیل کرده است.

2100 هکتار سطح زیرکشت زردآلو و گوجه‌سبز

«مهدی غیب الهی» مدیر جهادکشاورزی ابرکوه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا به وجود دو هزار و 100 هکتار باغات زردآلو و گوجه‌سبز در ابركوه اشاره و اظهار مي‌كند: بیش از 90 درصد از تولیدات اين باغات مربوط به بخش مرکزی شهرستان ابرکوه از جمله دهستان فراغه، مریم‌آباد و منطقه علوی است.

وي با بیان این که سطح زیرکشت دو محصول نامبرده نسبت به سال‌هاي گذشته هیچ تغییری نداشته است، مي‌گويد: متوسط عملکرد تولید در رابطه با زردآلو 18 تُن در هکتار و متوسط عملکرد گوجه‌سبز نيز 10 تا 12 تُن است.

پیش‌بینی برداشت 35 هزار تُن زردآلو و گوجه‌سبز

غیب‌اللهی با اشاره به آغاز برداشت گوجه‌سبز در ابرکوه، پیش‌بینی می‌كند كه امسال از باغات گوجه‌سبز اين شهرستان حدود 5 هزار تُن و از باغات زردآلو نیز حدود 30 هزار تُن محصول برداشت شود.

وی اضافه مي‌كند: خوشبختانه بارندگی‌های اخیر و تغییرات جوی(سرمازدگی) هیچ‌گونه خسارتی به محصولات باغي ابركوه وارد نکرده اما از سوی دیگر باد و طوفان‌های شدید فروردین‌ماه امسال در برخی مناطق از جمله مریم‌آباد و علوی در مورد گوجه‌سبز بعضاً تا 70 درصد و در رابطه با زردآلو 20 تا 30 درصد خسارت به کشاورزان وارد کرده است.

این مسئول در رابطه با جبران خسارت کشاورزان منطقه نيز مي‌گويد: هر محصولی که قابلیت بیمه شدن را داشته باشد، الزاماً باید توسط کشاورزان بیمه شود تا در صورت خسارت مورد حمایت دولت قرار گیرند لذا کشاورزانی که محصولات خود را بیمه نکرده باشند، طبیعتاً از هیچ‌گونه حمایتی برخوردار نخواهند بود.

آبیاری 70 درصد از باغات با سیستم تحت‌فشار

مدیر جهادکشاورزی ابرکوه در ادامه عنوان مي‌كند: هم‌اکنون بیش از 70 درصد از باغات گوجه‌سبز و زردآلو ابركوه با سیستم‌های نوین تحت‌فشار آبیاری می‌شوند که این روش نه‌ تنها تأثیر منفی بر کاشت و برداشت محصولات نداشته بلکه موجب افزایش کیفیت محصول نیز ‌شده است.

وي ابراز مي‌كند: بسیاری از کشاورزان محصول گوجه‌سبز خود را به میادین میوه و تره‌بار استان‌های یزد، کرمان، اصفهان و تهران ارسال می‌کنند تا حتی المقدور دست واسطه‌ها کوتاه شود.

وی ادامه مي‌دهد: برخلاف گوجه‌سبز ابرکوه که بیشتر مصرف داخلی داشته و به شهرهای مختلف کشور ارسال می‌شود، زردآلوی ابرکوه از مرغوبیت و طعم خاصی برخوردار است و علاوه بر بازار داخلي، به کشورهای حوزه خلیج‌فارس و روسیه نیز صادر می‌شود.

غیب‌اللهی با تأکید بر اینکه میزان هدررفت زردآلوي ابرکوه كمتر 10 درصد است، مي‌گويد: زردآلوي ابركوه به دلیل نوبرانه بودن، قیمت خام فروشی مناسبي دارد لذا اگر بنا باشد به فرآورده‌های دیگر تبدیل شود، صرفه اقتصادی مطلوبی ندارد.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار