عضو انجمن اقتصاد‌دانان ایران با بیان این که تحریم‌ها می‌تواند پنجره ای مثبت به سوی خودکفایی باشد، گفت: دولت باید از ظرفیت های کشورهای همسایه برای کسب درآمدهای ارزی حاصل از بازرگانی خارجی نهایت استفاده را به عمل آورد.
کد خبر: ۷۳۷۹۴۱
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۹ 25 April 2019

«عباس علوی راد» به حذف معافیت خریداران عمده نفت ایران از تحریم‌های نفتی اشاره و اظهار کرد: این معافیت شامل کشورهای عمده خریدار نفت ایران یعنی کره جنوبی، هند، ترکیه و چین است که از دوازدهم اردیبهشت ماه حذف می‌شود.

وی افزود: تاثیرات منفی این رویداد بر روی اقتصاد ایران قابل‌انکار نیست بنابراین این رویداد می‌تواند برخی اصلاحات ضروری در اقتصاد کشور را به ارمغان آورد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ابرکوه تکیه دولت بر سایر درآمدها برای جبران درآمدهای حاصل از نفت در بودجه عمومی دولت را اولین مسیر اصلاحی کشور در این شرایط دانست و گفت: در اقتصاد ایران معافیت‌های مالیاتی قابل ملاحظه‌ای وجود دارد به گونه‌ای که می‌توان حداقل بخشی از کاهش درآمدهای نفتی در بودجه سال ۹۸ را با 50 هزار میلیارد تومان معافیت‌های مالیاتی جبران کرد.

وی در ادامه کنترل و مدیریت هزینه‌ها در بودجه عمومی دولت را راه دیگری برای جبران کاهش درآمدهای حاصل از نفت عنوان و تصریح کرد: طبق گفته‌های رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، دولت بالغ بر 934 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان برای انواع سوخت و انرژی پرداخت می‌کند یعنی پول‌هایی را داریم خرج می‌کنیم که باور داریم نباید خرج شود.

علوی‌راد بیان کرد: اگر دولت بتواند با اصلاح سیاست‌های یارانه‌ای، حداقل نصف بار این یارانه‌ها را از روی دوش بودجه عمومی خود در سال جاری بردارد، می‌تواند ضمن جبران کاهش درآمدهای حاصل از صادرات نفت در بودجه، گام مهمی در جهت اصلاح ساختار بودجه که یکی از دردهای کهنه کشور و مورد درخواست همیشگی رهبر معظم انقلاب در حوزه اصلاح ساختار بودجه است را پوشش دهد.

وی با اشاره به این که دولت می تواند در جریان بازرگانان خارجی کشور با سامان دادن سمت واردات بخشی از کاهش،دریافت های ارزی حاصل از صادرات نفت را جبران کند، اظهار کرد: دولت باید ارزهای کشور را با وسواس هرچه تمام خرج کند و مشخصا ارز را به کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای که بتواند باعث تحرک تولید و پوشش و نیازهای اجتناب ناپذیر کشور در سال ۹۸ می شود اختصاص دهد.

این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: در کنار دو اقدام فوق در حوزه بودجه و بازرگانی خارجی کشور، دولت باید از ظرفیت های کشورهای همسایه برای کمک به کسب درآمدهای ارزی حاصل از بازرگانی خارجی نهایت استفاده را به عمل آورد.

 

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار