معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی یزد، با اشاره به این‌که توجه به حفظ مسیل‌ها یکی از اساسی‌ترین موضوعاتی است که باید برنامه ریزان شهری و روستایی و همچنین مردم به آن توجه کنند، گفت: تغییر کاربری‌های غیراصولی فاجعه سیلاب‌ها را افزایش می‌دهد .
کد خبر: ۷۳۵۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲ 17 April 2019

«رضا باقری فهرجی» با بیان این‌که مسیل‌ها و رودخانه‌ها رگهای طبیعت هستند، اظهار کرد: این رودخانه‌ها وظیفه تغذیه به اجزای طبیعت را برعهده دارند بنابراین هرگونه دخل و تصرف در این شاه رگهای حیاتی می تواند خسارت جبران ناپذیری را به طبیعت و محیط زیست وارد کند .

وی با اشاره به این‌که در چنین شرایطی انسداد و حذف رودخانه ها و مسیل ها موجب تشدید سیلاب و ناپایداری در پایین دست می‌شود، افزود: لذا اجرای عملیات های عمرانی و طرح‌های کنترل سیل در بالادست نباید منجر به از بین رفتن و حذف حرایم رودخانه ها و به طور کلی امهال رودخانه ها و مسیلها در پایین دست شود .

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی یزد، گفت: توجه به حفظ مسیل‌ها یکی از اساسی ترین موضوعاتی است که باید برنامه ریزان شهری و روستایی و همچنین مردم به آن توجه کنند .

باقری فهرجی در ادامه با بیان این‌که نباید در خشکسالی‌های یک دهه گذشته مدیریت عرصه حوزه‌های آبخیزداری در بالا دست و ساماندهی رودخانه ها را فراموش کرد، تصریح کرد: این فراموشی در نهایت منجر به تجاوز به حریم رودخانه، مسدود نمودن آبراهه ها در حوزه های آبخیزداری بالا دست و حذف رودخانه ها در شهرها می شود .

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به اثرات تغییر اقلیم که منجر به خشکسالی های غیرمعمول، غیرقابل انتظار و جاری شدن سیلابهای غیرقابل پیش بینی می‌شود اشاره و خاطرنشان کرد: تغییر کاربری های غیر اصولی، بدون تدبیر و آینده نگری و توسعه بی رویه روستاها و شهرها منجر به تشدید سیلاب ها و خسارات جبران ناپذیری می شود .

وی بیان کرد: برای مدیریت سیلاب ها و استفاده بهینه از آب های سطحی در ابتدا باید به آب و حوزه آبخیزداران به عنوان یک موجود زنده توجه کرد و حوزه های آبخیز استان را به طور جامع مورد برسی قرار داد .

باقری توجه به عرصه حوزه‌های آبخیز و حفظ و حراست از عرصه های طبیعی را از دیگر موارد حائز اهمیت در راستای مدیریت سیلاب ها عنوان کرد و افزود: توجه به اجرای طرح های بیولوژیک و مکانیکی در قالب طرح های آبخیزداری، ساماندهی رودخانه ها و حفاظت از حرایم آن ها به صورت مستمر و مداوم نقش حیاتی در مواجه با سیلاب های خسارت زا دارد .

وی در پایان گفت: با توجه به این که در پی بارش های سیل آسا در نقاط مختلف کشور خسارت های سنگینی متحمل مردم و دولت شد لازم است برای کاهش احتمال بروز این چنین حوادثی بهره برداران عرصه های منابع طبیعی و به طور کلی مردم در حفظ و توسعه و احیای عرصه های طبیعی مشارکتی جدی و مستمر داشته باشند .

 

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار