مدیر شرکت شهرک‌های سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: در سال 1397 به دلیل محدویت منابع آبی و با توجه به میزان ارزش افزوده در بخش فروش محصول ، مجوز ساخت 6 شهرک گلخانه ای با اشتغال زایی 500 نفر در شهرستان های ابرکوه و خاتم برای بخش خصوصی صادر شد.
کد خبر: ۷۳۵۵۹۱
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰ 17 April 2019

محمدحسین ملانوری در بازدید از مجتمع گلخانه‌ای ابرکوه افزود: عملیات اجرایی این مجتمع ها تا پایان فصل بهار سال 1398 آغاز می شود.
وی اظهار داشت: پارسال 51 میلیارد ریال وام برای احداث گلخانه‌ به سه متقاضی در شهرک گلخانه‌ای بهشت ارنان مهریز پرداخت شد و با این میزان وام زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حدود 100 نفر از افراد جویای کار فراهم‌ شد.
این مسئول ادامه داد: با پرداخت این مبلغ کشت محصول در 7.5 هکتار اراضی اجرا شد که حدود 5.5 هکتار آن به مرحله تولید و بهره‌برداری رسید.
ملانوری محصول گلخانه‌ای این شهرک را خیار سبز، گوجه ‌فرنگی ، فلفل ، بادمجان ، انواع سبزی‌ها، صیفی و گل رز ذکر کرد و اظهار داشت: برای کشت محصول در 42 هکتار برای 9 سرمایه‌گذار، 720 میلیارد ریال تسهیلات مصوب شد که با اجرا و بهره‌برداری از این طرح‌ها زمینه اشتغال حدود 500 نفر دیگر فراهم می شود.
مدیر شهرک‌های کشاورزی یزد در ادامه با اشاره به اینکه از سال 1394 فعالیت این شرکت آغاز شد، خاطرنشان کرد: در این مدت مجوز هفت واحد گلخانه‌ ‌در شهرک‌های دولتی به مساحت 12 هکتار و 6 مجوز در شهرک‌های خصوصی به مساحت 42 هکتار در استان صادر شد.
وی بیان کرد: مجوزهایی که برای بخش دولتی صادر می‌شود، شامل مجتمع‌های گلخانه‌ای است که دارای زیرساخت‌های لازم از جمله زمین، آب ، برق ، گاز ، راه ارتباطی و ... است .
ملانوری بابیان اینکه 80 درصد شهرک‌های کشاورزی استان در خاتم قرار دارد، تصریح کرد: تاکنون 200 نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رشته‌های کشاورزی برای سرمایه‌گذاری در شهرک گلخانه‌ای اعلام آمادگی کردند.
مدیر شهرک‌های کشاورزی یزد یادآور شد: 41 واحد گلخانه‌ای در استان به مساحت 45 هکتار در مجتمع‌های گلخانه‌ای در مروست و چاهک خاتم قابل‌ واگذاری است .
این مسئول حوزه کشاورزی خاطرنشان کرد: اخذ مجوز گلخانه از طریق شهرک‌های کشاورزی بسیار کم‌هزینه تر و همچنین سریع تر انجام می‌شود، سطح مفید شهرک‌ها باید حداقل پنج هکتار باشد .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد هم چندی قبل در بازدید از یک واحد گلخانه‌ای در ابرکوه به ایرنا گفته بود: هزار و 690 هکتار اراضی استان به محصول گلخانه‌ای اختصاص دارد که از این میزان سطح کشت پارسال 485 هزار تن محصول تولید ‌شد .
سید جمال سجادی پور، همچنین بابیان اینکه 22 درصد خیار سبز گلخانه‌ای کشور در استان تولید می‌شود، تصریح کرد: سالانه 420 هزار تن محصول گلخانه‏‏ای به بازارهای روسیه و عراق و حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود .
وی بابیان اینکه یزد از لحاظ تولید محصول گلخانه‌ای مقام دوم کشور را دارد، اظهار کرد: کشت گیاهان گلخانه‌ای با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و کمبود منابع آبی از لحاظ اقتصادی مقرون ‌به‌صرفه است .
سجادی پور افزود: مصرف آب برای کاشت محصولات گلخانه‌ای نسبت به کاشت در فضای باز 10برابر کاهش دارد و علاوه بر آن اشتغال را به 10برابر افزایش می‌دهد.
35 درصد اشتغال مردم ابرکوه وابسته به فعالیت‌های کشاورزی ، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار در 15 هزار هکتار باغ‌ها و اراضی زراعی ابرکوه و با استفاده از 140 میلیون مترمکعب منابع آبی که ظرف 10 ماه از 662 حلقه چاه‌ و 11 رشته قنات استحصال می شود، فعالیت دارند.
سالانه 200 هزار تن محصول کشاورزی و دامی در این شهرستان به دست می آید.
مرکز شهرستان 53 هزارنفری ابرکوه در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
زمین‌های قابل‌کشت استان 170 هزار هکتار است که در حال حاضر به دلیل تداوم 2 دهه پدیده خشکسالی ، کاهش بارندگی و توسعه کشت گیاهان کم آبخواه ، 116 هزار هکتار آن کشت می‌شود و از این میزان 69 درصد مربوط به باغ‌ها و 31 درصد مربوط به زمین‌های زراعی است.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار