مدیر جهاد کشاورزی:
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه می گوید: با وجود محدودیت منابع آبی و تداوم 2 دهه پدیده خشکسالی با استفاده از روش های نوین آبیاری در سال 1397، 2 هزار و 700 تن انواع محصول گلخانه ای در شهرستان تولید و روانه بازار مصرف داخلی و خارجی شد.
کد خبر: ۷۳۴۷۹۴
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰ 15 April 2019

مهدی غیب الهی افزود: این میزان تولید که شامل خیار سبز، فلفل، گوجه فرنگی و سبزی است از 11 هکتار برداشت شد.
وی با اشاره به تبعات خشکسالی پیش بینی کرد که سال 1398 با توجه به پرداخت تسهیلات، سطح زیرکشت گلخانه از 11 به افزون بر 30 هکتار افزایش یابد.
غیب الهی ادامه داد: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان در راستای تغییر الگوی کشت ، آمادگی دارد برای توسعه کاشت محصول گلخانه ای با پرداخت وام به متقاضیان و فارغ التحصیلان رشته کشاورزی دانشگاه ها برای ایجاد اشتغال آنها مجوز ساخت گلخانه صادر کند.
این مسئول حوزه کشاورزی شهرستان ادامه داد : زیرساخت‌ های لازم برای توسعه کشت محصول کم آبخواه همچون گلخانه، پسته ، گیاهان دارویی و زعفران در ابرکوه فراهم است.
وی کشت گیاهان گلخانه‌ای را با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و کمبود منابع آبی را از لحاظ اقتصادی مقرون‌ به‌ صرفه دانست و افزود: مصرف آب برای کاشت محصول گلخانه‌ای نسبت به کاشت در فضای باز 10 برابر کمتر و میزان اشتغال را 10برابر افزایش می دهد.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه متوسط تولید در واحد سطح را 250 تن ذکر کرد و یادآور شد: در مجتمع‌ گلخانه‌های شهرستان علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم برای 10 نفر، زمینه اشتغال غیرمستقیم 100 نفر نیز فراهم شد.
35 درصد اشتغال مردم ابرکوه وابسته به فعالیت‌های کشاورزی ، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار از این طریق امرار معاش می‌کنند.
منابع آبی 15 هزار هکتار باغ‌ها و اراضی زراعی ابرکوه 140 میلیون مترمکعب است که ظرف 10 ماه از 662 حلقه چاه‌ و 11 رشته قنات تأمین می‌شود.
سالانه 200 هزار تن محصول کشاورزی و دامی در این شهرستان تولید می‌شود .
مرکز شهرستان 53 هزارنفری ابرکوه در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار