معرفي دستبافته‌هاي سنتي يزد در سال 98؛
يزد به لحاظ ابداع پارچه‌هایی خاص و بی‌نظیري مانند دارايي، ترمه و زيلو به پایتخت دست‌بافته‌ها و نساجي سنتي ايران معروف است، از همين رو مسئولان استان در نظر دارند كه شهرهاي يزد را در آستانه‌ي سال نو با محوريت معرفي دست‌بافته‌هاي سنتي اين ديار آذين‌بندي و زيباسازي كنند.
کد خبر: ۷۲۵۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۸ 13 March 2019

«سیدمصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد سال 98 را سال دست‌بافته‌های سنتی یزد خواند و اظهار کرد: جهانی شدن زیلوی میبد و پیشینه مردم یزد در صنعت نساجی سنتي، منجر به نامگذاری سال آینده با محوريت صنایع دستی در استان شد.

وی افزود: هر چند که از سال‌ها و قرن‌های گذشته، یزد شهر دست بافته‌هایی چون دارایی، ترمه و زیلو بوده اما ابداع پارچه‌هایی خاص و بی‌نظیر به ویژه توسط «غیاث‌الدین نقش‌بند» در ساليان دور، یزد را به پایتخت نساجی و دست‌بافته‌های سنتي ایران تبديل کرده است.

اين مسئول خاطرنشان كرد: تا چند دهه پيش، در بيشتر خانه‌های يزد به ویژه بافت تاریخی اين شهر، همیشه یک دستگاه نساجی وجود داشت و درآمدزایی اکثر مردم اين ديار به وسیله این هنرصنعت مي‌تواند گویای سازگاری آن با اقلیم و مردم یزد باشد.

وي وجود البسه حاکمان بزرگی از دیگر کشورها با برند غیاث‌الدین نقش‌بند را یکی از مهمترین شاخصه‌های نساجي شهر یزد عنوان کرد و گفت: لباس حاکمان بزرگی چون امپراطور چین و پاپ که در اسناد تاریخی به آن اشاره شده، باعث شده تا پارچه‌های یزد جایگاهی مطلوب حتی در سطح جهاني پیدا کند.

فاطمي با بیان این گاهاً هنوز دستگاه‌های بافت برخی از پارچه‌های استان کشف نشده است، گفت: برخی از این پارچه‌ها که متعلق به عصر صفویه است، به رغم تلاش‌های کشورهایی مانند چین برای بازسازی دستگاه‌های بافت آنان بي‌نتیجه مانده است كه نمونه‌ي اين پارچه‌ها در حال حاضر در موزه‌های ملی کشورهای ایران، آلمان و فرانسه نگهداری می‌شوند.

این مسئول با تاکید بر لازمه احیای صنعت نساجی یزد، تصریح کرد: یزد به واسطه این که شاخص حوزه نساجی است و به دلیل ابداع پارچه‌های منحصر به فردی مانند زری، مخمل و کاربافی، به لحاظ تنوع دست‌بافته‌ها شهره‌ي جهاني است.

وی توجه به «غیاث الدین نقش‌‌بند» پدر دستبافته‌های ایرانی را یکی از اقدامات میراث فرهنگی در سال گذشته عنوان کرد و گفت: يادآوري نقش این انسان بزرگ در تمام همایش‌های بزرگ شهر یزد در زمینه نساجی و دست بافته‌ها، پررنگ بوده و احیای نساجی به منظور زنده ماندن یاد این نخبه نساجي در دست اجراست.

فاطمی ایجاد و نصب المان‌هایی با محور صنایع‌دستی در تمام شهرستان‌های استان را یکی از راه‌های معرفی اين صنايع عنوان كرد و گفت: مققر است تا هر شهرستان، آذین‌بندی و طراحی المان‌های خود را براساس دست‌بافته خاص همان شهرستان انجام ‌دهد که در نهایت منجر به معرفی آن‌ها نیز خواهد شد.

مدير كل ميراث فرهنگي استان در پايان نيز در اين رابطه به عنوان نمونه ياداور شد: برهمين اساس میبد با زیلو، مهریز و تفت با گیوه، ابرکوه با چنته‌بافی، خاتم با جاجیم و گلیم و سایر شهرستان‌ها نیز به همین ترتیب معرفی خواهند شد.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار