سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه در یزد:
مدیر موسسه پژوهشی مهندسی راهبرد دانش پویا و سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان این که تداوم رشد اقتصادی لزوما همیشه خوب نیست، اظهار کرد: شهرهایی مانند یزد که رشد اقتصادی بالایی دارند به تدریج دچار ناهنجاری خواهند شد.
کد خبر: ۷۲۴۲۹۷
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶ 11 March 2019

«داوود رضا عرب» در چهل و پنجمین نشست کانون تفکر آب که پیرامون توسعه آب محور با رویکرد آمایش سرزمین در دانشگاه یزد برگزار شد، عنوان کرد: دلیل ضرورت‌ تدوین برنامه آمایش سرزمین، وسعت کشور و تنوع طبیعی، جغرافیایی و اجتماعی، توسعه نامتعادل، شکاف توسعه بین مناطق و عدم‌تعادل منطقه‏ای، کنترل و مدیریت شهرنشینی، توجه ویژه به مناطق توسعه‌نیافته و دورافتاده، کنترل رشد فیزیکی بی‏رویه و نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت برای یافتن نقشه توسعه پایدار ملی است.

وی با اشاره بر اهمیت بحث انتقال آب در دنیا، عنوان کرد: انتقال آب مبحثی اجتماعی است و در یونسکو نیز رعایت پنج اصل بررسی مقصد از نظر صرفه جویی و سازگاری، مبدا از نظر داشتن آب اضافه در حال و آینده، سهیم شدن مبدا در منافع اقتصادی و اجتماعی مقصد و جبران ضررهای زیست محیطی توسط مبدا در انتقال آب الزامی است.

عرب عدم وجود برنامه برای توسعه، نداشتن زمان به علت سرمایه اجتماعی از دست رفته و فقدان عزم در مردم و مسئولان را در ایجاد شرایط فعلی سهیم دانست و مشارکت، شفافیت، قانونگرایی، مسئولیت پذیری، پاسخگویی و عدالت را از اجزای حکمرانی خوب بیان کرد.

این مسئول در پایان عنوان کرد: استان یزد از نظر سرانه ارزش افزوده و تولید داخلی رتبه بالایی را داراست و شهرهایی که رشد اقتصادی بالایی دارند به تدریج دچار ناهنجاری خواهند شد و تداوم رشد اقتصادی لزوما همیشه خوب نیست.

کاهش رشد اقتصادی یزد به 3 درصد

«محمد مهدی جوادیان زاده» مدیر عامل شرکت آب منطقه‏ای یزد نیز در این جلسه اظهار کرد: در حال حاضر محدودیت‏های استان یزد با فشار فضای مجازی، پررنگ و پتانسیل ها و ظرفیت های استان کمرنگ نشان داده شده است که ادامه این روند سبب کاهش رشد اقتصادی خواهد شد.

وی ادامه داد: این محدودیت‏ها باعث شده تا رشد اقتصادی استان یزد از 14 درصد به سه درصد در سال جاری تنزل پیدا کند.

جوادیان زاده با تاکید بر اهمیت مشخص شدن محدودیت های دریا و محیط زیست در انتقال آب، افزود: با وجود محدودیت های آبی در استان یزد، با صرف تنها ۱۸ درصد آب، استان رتبه دوم در کشت گلخانه ‎ ای را به دست آورده و باید این فرهنگ در کشور الگو قرارگیرد.

وی افزود: با تمام انتقاداتی که به صنعت یزد وارد شده است این بخش تنها ۵۰ میلیون متر مکعب آب را به خود اختصاص داده است که در مقایسه با استان ‎ های دیگر که تا 250 میلیون متر مکعب سهمیه صنعتی دارند بسیار ناچیز است.

جوادیان زاده در پایان تصریح کرد: هنوز به این سوال نتوانسته‏ایم پاسخ درستی بدهیم که با توجه به زیرساخت های موجود، انتقال معادن کنار دریا با صرفه‏تر است یا این که باید به انتقال آب اندیشید اما به طور قطع در صورت ادامه برداشت از معادن یزد بدون در نظر گرفتن زنجیره ارزش آن، استان تبدیل به نخاله‏گاه معادن خواهد شد.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار