امام جمعه يزد:
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با تاكيد بر اين كه به طور قطع رفع مشکلات کشور در گروي عمل به اقتصاد مقاومتی است، اظهار كرد: مسئولان و مردم تلاش کنند که این موضوع مهم منحصر به شعار و حرف نباشد.
کد خبر: ۷۲۲۲۶۲
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶ 05 March 2019

آیت الله «محمدرضا ناصری یزدی» در دیدار مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری اشاره كرد و گفت: یکی از مواردی که در این بیانیه آمده، این است که باید به عقب برگردیم و اندیشه کنیم؛ یعنی این که باید مشکلات گذشته را شناسایی و با نوآوری و کارآفرینی در صدد رفع آنها باشیم.

وي در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: به طور قطع رفع مشکلات کشور در گروي عمل به اقتصاد مقاومتی است و مسئولان و مردم تلاش کنند که این موضوع مهم منحصر به شعار و حرف نباشد.

آيت الله ناصری یزدی وارادت برخی کالاها را بی‌رویه دانست و ادامه داد: باید منابع و امکانات کشور خود را مدیریت و از واردات بی رویه برخی کالاها جلوگیری كنيم؛ زمانی که اقلام مصرفی میان مردم زیاد شود باعث ایجاد حرص و طمع شده و مردم ناخودآگاه بیشتر از نیاز خود خرید می کنند.

وی ضمن تقدیر از مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در خصوص سیاستگذاری‌های درست در زمینه حفظ وضعیت موجود و ایجاد اشتغال پایدار، گفت: برخی افراد نمی‌دانند با مدرک تحصیلی که در اختیار دارند، چه کاری می‌توانند انجام دهند، از این رو باید عناوین شغلی را بررسی کنیم و به تناسب علاقه افراد، در فنی و حرفه‌ای آموزش های لازم را به جویندگان کار بدهیم و زمانی که مهارت لازم را کسب كنند، خود به خود بیکاری کاهش خواهد یافت.

نماینده ولی فقیه در استان یزد در این جلسه با اشاره به این که یکی از کالاهای اساسی مردم پوشاک است، اظهار كرد: اگر با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری درست، صنعت تولید نساجی را در کشور راه‌اندازی کنیم می‌توان با حداقل امکانات بخش عمده‌ای از نیاز مردم در بخش پوشاک را از طریق تولید داخلی و با استفاده از استعدادهای بانوان و جوانان و پرورش آن ها تامین کنیم.

آيت الله ناصري با تاکید بر این که سرمایه‌های خرد و کوچک در جامعه وجود دارد و مسئولان باید با برنامه‌ریزی درست و ارائه ایده به مردم، آن‌ها را به سوی ایجاد شغل‌های خانگی سوق دهند، اضافه کرد: تا جایی که امکان دارد به جای این که پول را در اختیار افراد قرار دهیم، آموزش افراد را در دستور کار قرار دهیم تا فرد با تلاش و کوشش خود حرفه‌‌ای را بیاموزد و در راه کسب درآمد از آن استفاده کند.

«محمد حسین ریاحی» مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد نيز ضمن ارائه گزارش عملکرد این اداره کل گفت: یکی از دلایل بیکاری فارغ التحصلان دانشگاهی استان، عدم تناسب میان رشته تحصیلی و بازار کار موجود بوده و لازم است مراکز آموزش عالی برنامه ریزی مناسبی در ایجاد رشته‌های دانش بنیان و کاربردی داشته باشند.

وي با تاکید بر اینکه استان یزد دومین استان مهاجر پذیر است افزود: شرایط اقتصادی استان به دلیل وجود فرصت های شغلی زیاد از جمله وجود کارخانه ها و واحدهای تولیدی موجب شده که مهاجرت زیادی از استان های همجوار به یزد انجام شود؛ چون این افراد تحصیلات دانشگاهی ندارند و بعنوان کارگر ساده مشغول به کار می شوند ، در زمان نوسان بازار کار، سهم زیادی در افزایش بیکاری خواهند داشت.

رياحي تعداد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در سال 96 را سه هزار و 600 نفر اعلام کرد و گفت: از ابتدای سال 97 تاکنون چیزی در حدود 400 نفر به آمار مقرری‌بگیران بیمه بیکاری استان افزوده شده که با توجه به بررسی‌های که در سطح کشور انجام شده می‌توان گفت وضعیت خوبی داریم.

این مقام مسئول، یزد را سومین استان در پذیرش اتباع خارجی معرفی کرد و بیان کرد: در سال‌های گذشته، بانوان تمایلی جهت حضور فعال در بازار کار نشان نمی‌دادند ولی در حال حاضر جمعیت بانوان جویای کار افزایش یافته که معمولاً دارای مدارک تحصیلی بالایی هستند که این خود عاملی مهم در افزایش نرخ بیکاری استان است.

ریاحی با بیان این که اعتقاد داریم باید نگاه کارآفرینی را در مردم زنده کنیم، خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های مناسبی که در استان وجود دارد اگر با نگاه خلاقانه این قابلیت‌ها شناسایی شوند و تعامل موثری میان دانشگاه ها و کارفرمایان وجود داشته باشد می‌توان با این نوع نگاه به نتایج مثبتی در زمینه توسعه کشور برسیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به صدور پنج مجوز کاریابی الکترونیکی در استان، گفت: در زمینه ایجاد مشاغل کوچک و خانگی تاکنون 380 عنوان شغلی تعریف کرده‌ایم که در سال 96 حدود دو هزار و 800 مجوز و در سال جاری تاکنون يك‌هزار و 400 مجوز مشاغل خانگی همراه با وام صادر شده است و بیش از دو هزار و 500 شغل ایجاد شده است.

 

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار