رئیس جهاد کشاورزی:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: از ابتدای سال 1397 تاکنون یک هزار و 958 میلیارد ریال وام در اجرای تکمیل ، تجهیز و ساخت طرح ها و پروژه های گیاهی، دام و طیور ، آب‌وخاک، صنایع تبدیلی و غذایی به کشاورزان و بهره برداران واجد شرایط استان پرداخت‌ شده است.
کد خبر: ۷۱۸۹۱۲
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵ 25 February 2019

سید جمال سجادی پور در حاشیه بازدید از چند طرح‌ کشاورزی ابرکوه به خبرنگار ایرنا افزود: همچنین دولت 290 میلیارد ریال کمک بلاعوض برای اجرای سه هزار و 500 هکتار طرح‌های آبیاری نوین با هدف صرفه جویی در آب و افزایش تولید در واحد سطح پرداخت کرد.
وی با تاکید بر اینکه اجرای آبیاری نوین میزان بهره‌وری آب را در بخش کشاورزی به میزان 85 درصد افزایش می‌دهد، اظهار داشت : از سال 1370 تاکنون افزون ‌بر 24 هزار هکتار اراضی به سیستم آبیاری تحت‌فشار تجیهز شد که شامل 20 درصد اراضی و باغ‌ها را شامل می‌شود.
وی بابیان اینکه در سال زراعی جاری 2 هزار و 500 هکتار اراضی و باغ ها برای تجهیز به سامانه نوین آبیاری در دست اجراست، اضافه کرد: قابلیت تجهیز 70 هزار هکتار اراضی استان یزد به سیستم آبیاری نوین وجود دارد.
سجادی پور با اشاره به کم‌آبی و تبعات 2 دهه خشکسالی یادآور شد: در سال زراعی 83 و 84 یک میلیارد و 580 میلیون مترمکعب آب در حوزه کشاورزی از 6 هزار و 800 حلقه چاه کشاورزی و نیز قنات استحصال ‌شد .
این مسئول حوزه کشاورزی استان ادامه داد: این میزان با روند سیر نزولی به خاطر تداوم خشکسالی و افت سطح آب‌ های زیرزمینی ، امسال به حدود 900 میلیون مترمکعب رسید.
سجادی پور تصریح کرد: با توجه به بحران آبی و کاهش آب‌های زیرزمینی ، این میزان باید در اجرای طرح تعادل بخشی آب مجازی بر اساس برنامه توسعه ششم با اجرای طرح‌های آبیاری نوین ، تغییر الگوی کاشت و توسعه کاشت محصول گلخانه‌ای و کم آبخواه به 2 هزار و 150 هکتار با تولید 640 هزار تن برسد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد با بیان اینکه 84 درصد آب استحصالی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود ، از کشاورزان و تولیدکنندگان خواست با تغییر الگوی کشت از شیوه سنتی به نوین ، در مدیریت مطلوب برداشت بهینه آب عزم جدی داشته باشند.
وی کشت گیاهان کم آبخواه و تجهیز زمین‌های کشاورزی به سیستم آبیاری نوین بارانی ، قطره‌ای و تیپ را مهم‌ترین راهکار مؤثر در صرفه‌جویی آب دانست.
سجادی پور با اشاره به اینکه 22 درصد خیار سبز گلخانه‌ای کشور در استان یزد تولید می‌شود تصریح کرد: یک هزار و 550 هکتار اراضی استان به محصول گلخانه ‌ای اختصاص دارد که از این میزان سطح زیر کشت سالانه 460 هزار تن محصول تولید و علاوه بر نیاز بازارهای داخلی به روسیه و عراق و کشورهای حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود .
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد 48 درصد محصول بخش کشاورزی و دامی استان که معادل یک‌ میلیون و 620 هزار تن است با استفاده از چهار درصد منابع آبی تولید می‌شود.
این میزان تولید به همت 76 هزار بهره‌بردار در این حوزه تولید می‌شود که شامل 540 هزار تن محصول زراعی ، 250 هزارتن محصول باغی و 460 هزار تن محصول گلخانه‌ای و 380 هزار تن محصول دامی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد خاطرنشان کرد: این استان با وجود محدودیت‌های منابع آب‌های زیرزمینی و کاهش بارندگی در 20 سال اخیر، هم‌اکنون از لحاظ تولید محصولات کشاورزی و دامی در جایگاه نهم کشور قرار دارد.
وی همچنین تصریح کرد: امسال 18 واحد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی با ظرفیت 34.1 هزار تن به بهره‌برداری رسید و با بهره‌برداری از این طرح‌ها زمینه اشتغال 244 نفر فراهم ‌شد.
یزد در تولید محصول پسته ، انار و زردآلو به ترتیب رتبه سوم ، چهارم و ششم کشور و در محصولات گلخانه‌ای رتبه نخست را دارد.
زمین‌های قابل‌کشت استان 170 هزار هکتار است که در حال حاضر به دلیل تداوم 2 دهه پدیده خشکسالی ، کاهش بارندگی و توسعه کشت گیاهان کم آبخواه ، 116 هزار هکتار آن کشت می‌شود.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال 1395، یک‌میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در 21 شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار