رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها:
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نشستی با روسای دانشگاه‌های استان یزد، تعلیم و تربیت را مکمل یکدیگر دانست و گفت: دانشگاه طراز اسلامی در جامعه اسلامی مسئول پرورش و تربیت دینی جوانان نیز است و در برابر نگرانی‌های فرهنگی خانواده‌ها نسبت به فرزندان مسئول است.
کد خبر: ۷۰۲۲۲۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۲ 12 January 2019

 حجت‌الاسلام مصطفی رستمی در ابتدای این نشست که به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه یزد در این دانشگاه برگزار شد؛ با ابلاغ سلام رهبر انقلاب به دانشگاهیان استان یزد، به دغدغه ایشان در حوزه مسائل اجتماعی اشاره کرد و گفت: در جامعه اسلامی، دانشگاه کار ویژه‌ها و مسئولیت‌های متعددی دارد که یکی از آن‌ها حل مسائل کشور است.

وی کارنامه موفق تکیه‌بر دانشگاهیان در امور دفاعی، هسته‌ای، پزشکی و موارد دیگر را یادآور شد و افزود: دانشگاه کانون تجمع نخبگان هر جامعه است و در برابر جامعه مسئولیت دارد لذا باید در برابر مسائل اجتماعی-فرهنگی، زیست‌محیطی، کم‌آبی و سایر مسائل کشور هم دانشگاه مواضع فعال اتخاذ کنند.

وی دومین کار ویژه دانشگاه را تربیت قوه عاقله و مدیران و مسئولان و شهروندان مطلوب ذکر کرد و گفت: حدود نیمی از جوانان کشور در تأثیرپذیرترین مقطع عمر خود وارد دانشگاهی می‌شوند که ما مدیران آن هستیم و فرصت عظیم اثرگذاری و شکل‌دهی به جریان اصلی نسل آینده کشور در فضاهای دانشگاهی در اختیار ماست که باید نهایت بهره‌برداری صورت گیرد.

حجت‌الاسلام رستمی افزود: جوان در دانشگاه باید درس زندگی بگیرد و ما باید از دانشجویان انسان‌های بهتری بسازیم. شاهد هستیم که بسیاری از جوانان مراتب بالایی در علم کسب کرده‌اند اما بامهارت های زندگی فردی و اجتماعی آشنا نیستند و این نقش دانشگاه است که هر دو را پا به‌پای هم پیش ببرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، کار ویژه دیگر دانشگاه را تحول دائمی و گذر از مصرف‌کنندگی به تولیدکنندگی علم دانست و گفت: در بسیاری از عرصه‌ها دارای مقام‌های نخست جهان و از صادرکنندگان محصولات علمی به کشورهای پیشرفته هستیم اما این فرایند را از طریق فرصت و انگیزه دادن به دانشجو باید به سایر عرصه‌ها نیز تسری داد و هدف دشمن که ناامید کردن جوانان نسبت به آینده است را ناکام گذاشت.

حجت‌الاسلام رستمی با اشاره به سند جامع دانشگاه اسلامی که مجموعه‌های اصلی آموزش عالی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تدوین آن نقش داشته‌اند، از روسای دانشگاه‌ها خواست تا در دانشگاه‌های خود درباره آن بحث کنند و راهکارهای عملی برای اجرایی نمودن آن ارائه دهند.

دکتر محمد صالح اولیاء رئیس دانشگاه یزد از نگاه مثبت حجت‌الاسلام رستمی به دانشگاه و جایگاه آن در کشور قدردانی کرد و گفت: یک عزم جدی برای ساماندهی کم و کیف نظام آموزش عالی کشور نیاز است که با عنایت به نقش شما در شورای عالی انقلاب فرهنگی امید است این امر اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به پیچیدگی‌های مباحث فرهنگی گفت: ممکن است با برخی اقدامات انضباطی و موقتی بتوان رفتارهای گروهی از دانشجویان را هدایت یا کنترل کرد اما باید با همفکری حوزه و دانشگاه و نگاه عالمانه همراه با دلسوزی به سمت اصلاح اعتقادات و باورهای افراد پیش برویم.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار