رئیس میراث فرهنگی میبد خبرداد؛
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان میبد از اجرای طرح مرمت و ساماندهی مجموعه نظامی پایگاه متفقین در این شهرستان خبر داد.
کد خبر: ۷۰۰۹۴۲
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲ 08 January 2019

رسول مشتاقیان رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان میبد گفت: جنگ جهانی دوم و اتفاقات سال‌های ۱۳۱۸ تا ۱۳۲۴ و تحولات سیاسی و تاریخی در سطح دنیا و نیز هرج و مرج و پیامد‌های اقتصادی ایران در این دوره، باعث شد تا شاهد حضور نظامیان متفقین در ایران باشیم و به دلیل استفاده ایران به عنوان کریدور ارتباطی شمال و جنوب شاهد ساخت پایگاه‌هایی برای استقرار نظامیان در آن سال‌ها بودیم.

وی افزود: هر چند مستنداتی در این خصوص به صورت مکتوب تاکنون به دست نیامده است، اما با دیدن تصاویر مربوط به حضور نظامیان خارجی در ایران، درمی یابیم که آنان در این دوره، حضوری چشم‌گیر در ایران داشتند.

این مقام مسئول با اشاره به مقوله دفاع به عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌های کلیدی امنیت ملی و حفظ تمامیت ارضی کشور، بیان کرد: این مقوله جهت تهدیدات روز افزون از طرف دشمنان و عوامل آن‌ها، در اجرای جنگ‌های نیابتی از اهمیت راهبردی برخوردار است.

مشتاقیان با اشاره به مراکز نظامی شامل تمام ساختمان‌های نظامی، سنگر‌های انفرادی، پادگان‌ها، انبار‌ها و دیگر موارد، تصریح کرد: روش‌های طراحی مناسب برای یک مرکز نظامی از دیدگاه معماری با در نظر گرفتن قواعد پدافند غیرعامل، موضوعی حائز اهمیت است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میبد با اشاره به معماری خاص نظامی ایران در دوره جنگ جهانی دوم، از اجرای طرح مرمت و ساماندهی مجموعه نظامی پایگاه متفقین (انگلیسی‌ها) در میبد خبر داد و گفت: پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی میبد در این مقوله به نقطه‌ای از ایران که دارای سابقه طولانی در شهرنشینی و معماری بوده، پرداخته و میراث معماری نظامی معاصر را در شهر میبد بازشناسی کرده تا بتواند راهکاری در خصوص حفاظت و احیای این مجموعه ارائه دهد.

این مقام مسئول یکی از اقدامات میراث فرهنگی و پایگاه پژوهشی کهن شهر میبد را مستند نگاری سه بعدی نارین قلعه بیان کرد: اسکنر‌های لیزری سه بعدی به عنوان فناوری‌هایی نسبتا جدید در زمینه نقشه برداری، در حال توسعه و پیشرفت است و با نیاز‌های روز نقشه برداری ارتباطی نزدیک دارند.

وی به نقش محسوس این تکنولوژی در طرح‌های نقشه برداری به ویژه طرح‌های سازمان میراث فرهنگی، افزود: لیزر اسکنر‌ها اساسا برای جمع‌آوری اطلاعات زمینی به کار می‌روند و یکی از محاسن این سیستم‌ها، اخذ اطلاعات به صورت آنی در مقیاس واقعی است.

مشتاقیان در مورد کاربرد این روش در برداشت تمام جزئیات سایت تصریح کرد: این دستگاه نقاط زیادی از محل را برداشت می‌کند که به دلیل زیاد بودن آن‌ها، تبدیل به حجم و در نهایت نقشه می‌شوند و یکی از اهداف انجام این عملیات در نارین قلعه میبد نیز همین بوده تا بتوان مدل‌های سه بعدی، بدون بافت و ترکیب بافت طبیعی و نقشه‌های معماری شامل پلان، نما، مقطع طولی و عرضی این بنا تهیه شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میبد از دیگر اهداف استفاده از این فناوری را جمع‌آوری اطلاعات با مقیاس طبیعی برای مدل‌سازی قلعه تاریخی با ساختاری پیچیده عنوان کرد و گفت: در این روش می‌توان تمام جزئیات قلعه را با بهترین حالت و مقیاس واقعی در کوتاه‌ترین زمان ممکن برداشت کرد که این نکته بسیار حائز اهمیت است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار