در روستای گردشگری سریزد مهریز آثار تاریخی و فرهنگی زیادی وجود دارد که ارگ(قلعه) 2 هزار ساله آن جلوه ای از تاریخ و هنر معماری ایران را نشان می دهد و با گذشت زمان ضمن پذیرایی از خیل عطیم میهمانان داخلی و خارجی همانند « فیروزه گرانبهایی» در استان یزد می درخشد.
کد خبر: ۶۲۷۶۲۲
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۸ 07 July 2018

ارگ سریزد به عنوان یک قلعه برای نگهداری گنجینه‌ های قیمتی و یکی از قدیمی ‌ترین صندوق‌ امانت دنیا با وجود خمره‌ها و پستو های متعدد در بین اتاق ‌ها نشان ‌دهنده نوع کاربری و اهمیت آن در دوران باستان است.
این بنای تاریخی شامل 2 بخش قدیم و جدید و فضاهای تفریحی ، اقامتی و رفاهی است که سالانه میزبان خیل مسافران داخلی و شمار زیادی از گردشگران خارجی است.
این قلعه که به ثبت آثار ملی رسیده است در سه طبقه به مساحت هفت هزار و 790 مترمربع و شامل 468 حجره از خشت و گل بنا شد و قدمت آن به دوره حکومت ساسانیان یعنی قرن سوم تا هفتم میلادی باز می‌ گردد.
ارگ سریزد با هدف ذخیره‌ سازی غلات و مواد غذایی مردم و علاوه بر آن محل نگهداری پول، طلا و زیور آلات روستاییان در مواقع هجوم و غارت که در آن نگهداری می ‌شد، ساخته شد.
دور تا دور ارگ ، خندقی به عرض 6 متر و عمق سه تا چهار متر که اولین لایه دفاعی قلعه محسوب می شود، وجود دارد و همچنین چهار طرف آن برج و باروهایی بلند و تسخیر ناپذیر که توسط خندق محصور شده وجود دارد.
همچنین 2 در دارد که یکی در اصلی و دیگری در پشتیبان است که در اصلی آن به صورت متحرک و به وسیله طناب و قرقره‌هایی از سمت پایین به بالا باز و بسته می شده و زمانی که در اصلی به وسیله دشمن شکسته می ‌شد و به درون قلعه راه می‌یافت در دوم بسته و در واقع نقش در پشتیبانی را بر عهده داشته است. 
ارگ سریزد که با شماره ثبت 1084 به ‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده در حال حاضر بیشتر قسمت‌های قلعه آن توسط بخش خصوصی و با حمایت اداره میراث فرهنگی مهریز مرمت شده است.
در روستای سریزد به عنوان یک مجموعه گردشگری و در کنار ارگ ، آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی زیبایی وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به کاروانسرا ، چاپارخانه ، رباط کهنه و نو ، بقایای دروازه شهر «فرافر» که دروازه جنوبی شهر بوده و دوره ساسانی برجای مانده اشاره کرد.
مسجد جامع ، حسینیه ، موزه ، بافت قدیمی ، حمام قدیمی و آب انبارهای متعدد از دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستا به شمار می‌ رود. 
رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مهریز گفت: سابقه تاریخی سریزد به دوره ساسانیان مربوط می شود و به خاطر موقعیت جغرافیایی به عنوان مبدا ورودی شهر یزد شهرت یافته و دیواره دروازه‌ قدیمی آن هنوز وجود دارد.
علی اصغر صمدیانی بدون اشاره به آمار گردشگران بازدید کننده در گفت و گو با ایرنا افزود: این روستا بخاطر آثار تاریخی و فرهنگی متعدد به خصوص ارگ منحصر به فرد آن ، هر سال گردشگران را از داخل و خارج از کشور به سوی خود جذب می کند.
وی ادامه داد: در سال های اخیر با مشارکت بخش خصوصی و حمایت دولت فعالیت های مختلف فرهنگی و همچنین با مرمت و بهسازی آثار و بافت قدیمی روستا ، امکانات تفریحی مختلفی برای رفاه حال مسافران انجام شده است .
به گزارش ایرنا، همچنین مسوول مجموعه گردشگری سریزد گفته است: این روستا بخاطر آثار زیاد تاریخی و فرهنگی و قدمتی که ارگ آن دارد یکی از بی‌نظیرترین مجموعه‌های کشور محسوب شده و مقصد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است.
مجید سریزدی افزود: مردم و مسافران با حضور در روستا و ارگ آن می توانند از امکانات رفاهی و گردشگری استفاده کنند و بیش از گذشته با جلوه ای از تاریخ و هنر ایرانی آشنا شوند. 
مهریز که بنای اولیه آن را به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی نسبت به دهند، 600 اثر تاریخی و فرهنگی دارد که 100 اثر آن در فهرست آثار ملی و همچنین باغ پهلوانپور و قنات حسن آباد مشیر و دهنو در آثار جهانی به ثبت رسیده است.
روستای سریزد با یک هزار نفر جمعیت در پنج کیلومتری جنوب شهر مهریز و 35 کیلومتری مرکز استان یزد قرار دارد.
مرکز شهرستان 50 هزار نفری مهریز در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد واقع شده است.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار