پايان كار جشنواره منطقه‌ای موسیقی کویرنشینان در يزد؛
جشنواره منطقه‌ای موسیقی کویرنشینان با حضور مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معرفي برگزيدگان در يزد به کار خود پایان داد.
کد خبر: ۶۲۷۵۴۵
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵ 07 July 2018

«علی ترابی» مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتاميه اين جشنواره برگزاری آن را در یزد تحسین برانگیز خواند و خواهان تداوم جشنواره منطقه‌ای موسیقی کویرنشینان شد.

وي گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از گروه‌های موسیقی که در راستای موسیقی اصیل قدم بر می‌دارند حمایت جدی می‌کند. 

ترابي اظهار امیدواری کرد که جشنواره موسیقی کویرنشینان در سال‌های آینده نیز باشکوه‌تر از گذشته برگزار شود. 

«مجید جوادیان‌زاده» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با بیان این که هدف از برگزاری جشنواره یاد شده پاسداشت قرن‌‌ها تلاش مردمان صبور خطه کویر در حفظ حیات و یادآوری همراهی و همدلی هنرمندان پر تلاش موسیقی با فرازهای درخشان معاصر ایران است، اظهار كرد: کویر بخش حذف ناشدنی هویت ما را تشکیل می‌دهد. 

وي با اشاره به این که در اینجا تعریف انسان بدون اشاره به کویر ممکن نیست، تصریح کرد: یکی از ابعاد هویت کویرنشینان، فرهنگ و هنر، آواها و نواهای موسیقی است که در زندگی کویرنشینان ساری و جاری است. 

جواديان‌زاده ادامه داد: آواها و نواها برآمده از جان کویرنشینان است که ریشه در اقلیم و شرایط هستی شناسانه آنان دارد به طوری که می‌توان بخشی از آنها را در آیین‌های دینی مشاهده کرد. 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در عین حال ابراز امیدواری کرد که جشنواره موسیقی کویرنشینان بتواند یک جریان اصیل و هویت‌مند موسیقی را به جامعه مخاطب خود معرفی کند. 

جوادیان‌زاده در ادامه با تقدیر از همت و هم‌گرایی دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره منطقه‌ای موسیقی کویرنشینان، گفت: همت و همگرایی همه اعضای خانواده موسیقی در برگزاری این جشنواره تحسین برانگیز بود. 

وی افزود: در این جشنواره که به مدت سه روز ادامه داشت، ١٢ گروه سنتی و ٨ گروه پاپ در بخش استانی و پنج گروه در بخش منطقه‌ای رقابت کردند. 

به گفته وی، دو روز نخست جشنواره به صورت استانی و روز پایانی آن به صورت منطقه‌ای و با حضور گروه‌های موسیقی از استان‌های اصفهان، کرمان، کرمان جنوب، خراسان جنوبی و یزد برگزار شد. 

جوادیان زاده اضافه کرد: شاخه‌‌های مختلف این جشنواره شامل گروه‌ نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی، آهنگ‌سازی موسیقی ایرانی، آهنگ‌‌سازی ارکسترال و پژوهش بود. 

وی اظهار کرد: «فردین خلعتبری» از اساتید برجسته موسیقی، رییس هیات داوران جشنواره موسیقی کویرنشینان یزد است و تاجبخش و اردشیر کامکار نیز دیگر اعضای هیات داوران جشنواره بوده‌اند. 

«محمدعلی طالبی» معاون سیاسی و امنیتی استانداری یزد نيز در این مراسم گفت: استان یزد سرشار از استعدادهای هنری است. 

وي با تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره منطقه‌ای موسیقی کویرنشینان، اظهار كرد: برگزاری جشنواره‌های هنری می‌تواند به رشد و پویایی هنر در استان یزد کمک کند. 

وی ابراز امیدواری کرد که نمونه چنین رویدادهای هنری با کیفیت و در سطح ملی دراستان یزد برگزار شود. 

طالبی گفت: هنرمندان استان یزد با همه محدودیت‌ها و مشکلاتی که دارند پر افتخار در عرصه هنر استان یزد فعالیت می‌کنند که جای تقدیر دارد. 

تقدیر از پیشکسوتان موسیقی یزد شامل سید ابوالفضل دهقان ،محمدرضا جعفری، علی محمد مهنام، علی محمد دهقان چناری، سید عباس جانفدا و محمد حسین روحبخش از ديگر بخش‌هاي اين برنامه بود.

در ادامه نيز جوایز ویژه بخش پاپ و تلفیقی به برگزيدگان اعطا شد كه سهیل میرجلیلی نوازنده ویلن گروه صبا بعنوان نوازنده جوان و مستعد، عزت ابراهیمی بعنوان همخوان در گروه نسیم صبا و بخاطر تشویق بانوان هنرمند و مجتبی هدایتی به دلیل تاثیر مثبت در شکل گیری گروه‌های موسیقی پاپ و نوازندگی جایزه ویژه و تقدیر هیات داوران را كسب كردند. 

در بخش گروه‌های برتر استانی (پاپ و تلفیقی) نيز گروه موسیقی دومینو به سرپرستی مجتبی هدایتی مقام اول و گروه موسیقی آرتان بند به سرپرستی حامد صالحی مقام دوم را كسب كردند. 

در بخش جوایز ویژه بخش موسیقی ایرانی در بخش استانی، جایزه ویژه و لوح تقدیر هیات داوران به علی امیدی به خاطر نوازندگی تار، آهنگسازی و سرپرستی گروه راز و همچنين جایزه ویژه و لوح تقدیر هیات داوران به مجتبی حبیبی به خاطر نوازندگی، آهنگسازی و سرپرستی گروه مسیحا رسيد. در اين بخش سحر عطارها و اعضای گروه موسیقی ترمه نيز به جهت حمایت و تشویق بانوان هنرمند موسیقی لوح تقدیر از طرف هیات داوران دريافت كردند. 

در بخش گروه‌های برتر در بخش استانی(موسیقی ایرانی) به ترتيب گروه راز به سرپرستی علی امیدی، گروه مسیحا به سرپرستی مجتبی حبیبی و گروه زخمه به سرپرستی علی امیدی عاوين اول تا سوم را بدست آوردند.

جایزه ویژه هیات داوران و لوح تقدیر در بخش منطقه‌ای موسیقی ایرانی به سعید روحانی نوازنده نی از استان اصفهان رسيد و در بخش گوه‌های برتر در بخش منطقه‌ای به ترتيب گروه راز به سرپرستی علی امیدی از استان یزد و گروه نغمه ریز به سرپرستی محمد فلکی از استان خراسان جنوبی، در رده‌هاي اول و دوم جاي گرفتند.

 
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار