معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان یزد گفت: فراورده‌های خام دامی از مزرعه تا سفره تحت کنترل بهداشتی دامپزشکی قرار دارد.
کد خبر: ۶۱۸۷۸۷
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۰ 13 June 2018

«محمدرضا متوسل الحسینی» در اين باره تصريح كرد: یکی از حوزه‌های مهم عملکردی دامپزشکی حوزه نظارت بر بهداشت عمومی است که تمام فرایندهای استحصال، حمل و نقل و توزیع فراورده‌های خام دامی را از نظر بهداشتی کنترل می‌کند.

وي ادامه داد: این نظارت‌ها در سطوح مختلف از جمله کشتارگاه‌های دام و طیور توسط دامپزشکان ناظر انجام می‌شود تا ازخروجی بهداشتی و کنترل شده محصولات اطمینان حاصل شود. 

وی با بیان پیام «نظارت دامپزشکی از مزرعه تا سفره» به عملکرد شاخص لیبل‌گذاری لاشه‌ها و لفاف‌گذاری مرغ اشاره کرد و افزود: این اقدامات امکان تاریخ و بارکد گذاری و ردیابی محصول را فراهم کرده و باعث ارتقا کیفیت نظارت شده است.

متوسل الحسینی گفت: در دو ماهه اول امسال، 32 هزار و 808 رأس دام کشتاری در کشتارگاه‌های دام استان مورد نظارت بهداشتی قرار گرفته و يك‌هزار و 297 کیلو‌گرم لاشه و آلایش به دلایل بهداشتی از چرخه مصرف حذف شده است.

وي افزود: همچنین در حوزه توزیع، نگهداری و عرضه فراورده‌های خام دامی، 10 هزار و 631 مورد بازدید انجام شده  و253 مورد غیر بهداشتی در سطوح مختلف مورد تذکر و آموزش قرار گرفتند، طی این بازرسی‌ها 10 هزار و 597 کیلوگرم فراورده خام دامی جهت قضاوت ضبط و پس از 178 مورد نمونه‌برداری و انجام ازمایشات مربوطه، 9 هزار و 648 کیلوگرم از موارد ضبطی معدوم‌سازی و 26 مورد پرونده تخلفات به مراجع قضایی ارجاع شد.

وي عنوان كرد: در حوزه طیور از یک میلیون و 149 هزار و 477 قطعه طیور کشتاری، در فرایندهای نظارت بهداشتی درکشتارگاه‌ها 16 هزار و 203 قطعه لاشه غیربهداشتی از ورود به چرخه مصرفی شهروندان خارج شده است. 

معاون دامپزشكي استان در پایان نيز اعلام کرد: استان یزد همانگونه که در ایجاد و توسعه صنعت پرورش بلدرچین در کشور پیشتاز بوده، اولین استانی است که در زمینه صنعتی کردن کشتار بلدرچین و کبک نیز گام برداشته به شکلی که در حال حاضر کشتارگاه ‎‎ های اختصاصی کبک و بلدرچین در استان توان سرویس‌دهی به سایر استان‌ها را نیز دارا هستند.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار