ريیس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به 35 مورد اقدامات حفاظتی انجام شده در شهرستان مركز استان، حجم آب صرفه‌جویی شده در اين رابطه را حدود 1.25 میلیون مترمکعب ذكر كرد.
کد خبر: ۶۱۶۶۱۶
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵ 09 June 2018

«محمدحسين باقری» در  اولین جلسه  سال جاری شورای حفاظت از منابع آب شهرستان یزد با  تشریح  وضعیت بارندگی و  منابع آبی اين شهرستان، اظهار كرد:  میزان بارندگی در شهرستان یزد از ابتدای سال آبی جاری  در ایستگاه کیلیماتولوژی صفائیه 26 میلیمتر و در ایستگاه محمد آباد 28.4 میلیمتر بوده است.

وي در اين باره افزود: ایستگاه صفائیه کم‌بارش‌ترین ایستگاه کلیماتولوژی استان بوده که خود حاکی از وضعیت خشکسالی شهرستان یزد دارد. 

 وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر از مجموع 569 حلقه چاه موجود در شهرستان یزد، 152 حلقه چاه کشاورزی، 222 حلقه چاه صنعت ، 106 حلقه چاه  آبفا و آبفار و 89 حلقه چاه خدمات و فضای سبز  هستند.

باقري ادامه داد: غالب  شهرستان یزد در دشت  یزد - اردکان قرار دارد و  این دشت به دلیل تمرکز عمده جمعیت استان، محدودیت آب شیرین و تهدید تداخل آب شور، وابستگی آب شرب آن به خارج حوضه و استقرار صنایع و سرمایه‌گذاری‌های قبلی در این دشت از اهمیت ویژه‌ای نسبت به سایر دشت‌های استان برخوردار است. 

وي با ارائه گزارشی از چگونگی  اجرای طرح ملی احیاء و تعادل بخشی در شهرستان یزد، اعلام کرد: برای سال جاری طرح مدیریت مصرف 100 درصدی آب برای بخش‌های شرب، صنعت، کشاورزی و فضای سبز در دستور کار قرار گرفته است.

ريیس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه‌ای یزد تذکر رفتار غلط مصرف آب، تبیین رفتار صحیح مصرف و تصویر عواقب شیوه فعلی مصرف را از اهداف اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در مصرف بهینه آب برشمرد. 

باقری با اشاره به اجرای طرح ملی داناب در شهرستان یزد به عنوان یکی از اقدامات ارزنده در زمینه فرهنگ‌سازی اظهار كرد: از سال 1396 و با همکاری سازمان آموزش و پرورش استان طرح ملی داناب در سطح شهرستان‌های استان به ویژه شهرستان یزد آغاز شده است.

وي ادامه داد: مخاطبان این طرح دانش‌آموزان پایه هفتم تا نهم، معلمان و والدین دانش‌آموزان هستند که با هدف افزایش دانش و ارتقاء سطح آگاهی، تغییر مثبت در نگرش و رفتار دانش‌آموزان و تربیت نسلی حافظ آب اجرا می‌شود. 

وی با اشاره به  35 مورد  اقدامات حفاظتی انجام شده در شهرستان یزد، تصریح کرد: این اقدامات از قبیل شناسایی  13 مورد چاه غیر مجاز، پر و مسلوب المنفعه كردن 5 حلقه چاه و طمس و پلمپ 17 مورد حلقه چاه با  حجم آب صرفه‌جویی شده حدود 1.25 میلیون متر مکعب بوده است. 

باقری تعداد کل کنتور هوشمند نصب شده تا پایان سال گذشته را  152 مورد برشمرد و افزود: 25 درصد چاه‌های کشاورزی و 60 درصد چاه‌های صنعتی به  کنتور هوشمند مجهز شده است. 

«سید علی سادات اخوی» مشاور مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با بیان که وضعیت منابع آبی استان وضعیت مناسبی ندارد، افزود: ما باید از منابع آب موجود داخلی حفاظت و حراست كرده و آن را مدیریت و ساماندهی کنیم و به دنبال اقدام عملی باشیم نه شعار دادن چرا که با شعار دادن و بدون اقدام عملی به اهدافمان دست نمی‌یابیم. 

«محمد حسین فلاح تفتی» معاون فنی و امور عمرانی فرمانداری شهرستان یزد نيز اظهار كرد: وظیفه همه ما است تا  در  فرهنگ سازی  ومصرف بهینه آب  مشارکت  کرده و مصرف بهینه در آب را از خانواده و نزدیکان خود شروع كنيم  و عواقبی که در آینده به خاطر  درست مصرف نکردن آب گریبان‌گیر جامعه می‌شود را بیان كنيم.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار