دومین جشنواره گل محمدی شهرستان میبد با رونمایی از سند توسعه گیاهان دارویی با حضور مسئولان شهرستان در مسجدالنبی شهرک صنعتی جهان‌آباد میبد برگزار شد.
کد خبر: ۵۹۱۳۳۹
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰ 16 April 2018

«یدالله جوادپور» معاون باغبانی جهادکشاورزی استان در این مراسم که با هدف کاشت و توسعه گیاهان دارویی و فرهنگ ترویج و کاشت گیاهان دارویی و کم‌ آبخواه  به منظور جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی برگزار شد،  با اشاره به این که 800 هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت گیاهان دارویی است، گفت: استان یزد به دلیل کمبود آب و کاهش نزولات آسمانی، شیوه کشاورزی و توليد محصولات پر آبخواه را به کاشت محصولات کم‌آبخواه سوق داده است و کاشت گل محمدی به دلیل بسیار کم آب و در مقابل پربازده و کم هزینه بودن در استان، گزینه مناسبی در اين رابطه است.

وی افزود: هدف جهاد کشاورزی کاشت گیاهان دارویی وکم آب خواه است لذا گل محمدی به دلیل خواص دارویی و مصرف حدود یک سوم آب نسبت به محصولات دیگر و قابليت كاشت در همه نقاط استان مورد توجه قرار گرفته است.

جوادپور با بیان این که استان یزد در کاشت محصول زعفران به عنوان يكي ديگر از گياهان كم آبخواه نيز رتبه پنجم كشور را دارد، بیان کرد: يك‌هزار و 550 هکتار از اراضی کشاورزی استان به کاشت انواع گیاهان دارویی اختصاص داده شده كه در اين رابطه رتبه سوم کشور را داريم.

معاون باغبانی جهاد کشاورزی استان در بخش ديگري از سخنانش توسعه صنایع تبدیلی را  یکی دیگر از اقدامات مهم جهادکشاورزی در اين حوزه برشمرد و گفت: گلاب‌گیری یکی از صنایع تبدیلی مرتبط با کاشت گل محمدی است که در بعضی از خانواده‌ها همچنان به صورت سنتی انجام می‌شود اما با برنامه‌ریزی جهاد کشاورزی قصد داریم آن را در قالب كارگاه‌های بزرگ ساماندهي و موجب اشتغالزایی نيز شويم.

گفتني است، در حاشیه این مراسم، گلاب‌گیری به شیوه سنتی، برپایی غرغه‌های گیاهان دارویی و ارگانیک شهرستان، رونمایی از سند توسعه گیاهان دارویی و زیر گل گرفتن کودکان زیر شش ماه که یک سنت قدميمي بجا مانده از گذشتگان در میبد است، انجام شد.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار