پیکان - سپیدرود

جدال  بحران‌زده‌ها با چاشنی زنگ خطر جلالی. پیکان هفت هفته است که موفق به پیروزی نشده و زنگ خطر برای جلالی و تیمش به صدا درآمده است.  با وجود حمایت مسئولان پیکان از «آقا معلم»، به نظر می‌رسد این مربی فرصت چندانی برای رهایی تیمش از بحران نداشته باشد. هر دو تیم پیکان و سپیدرود دیدارهای هفته گذشته خود را مقابل ذوب‌آهن و گسترش فولاد با شکست پشت سر گذاشته‌اند و حالا برای جبران پا به زمین خواهند گذاشت.

از طرف دیگر علی کریمی از ابتدای هفته اردوی تیمش را در تهران برپا کرده تا نقطه ضعف‌های این تیم برطرف شود. کریمی که در اولین تجربه هدایت سپیدرود مقابل گسترش شکست خورد، اصلاً دوست ندارد در دیدار دوم هم دست خالی تهران را ترک کند. در دیدار رفت این دو تیم، سپیدرود موفق شد با نتیجه یک بر صفر حریفش را شکست دهد و حالا برای تکرار این نتیجه به زمین خواهد رفت.

 نفت تهران - تراکتورسازی تبریز

نام این دو تیم کنار هم همیشه یاد خاطره تلخ دیدار هفته پایانی لیگ چهاردهم را در اذهان زنده می‌کند زمانی که هر دو تیم به شدت در روزهای اوج بودند و برای قهرمانی می‌جنگیدند، اما حالا هیچ یک از تیم‌های نفت و تراکتورسازی شرایط خوبی ندارند. نفتی‌ها با آمدن هومن افاضلی و تغییر مالکیت باشگاه،‌ کمی سر و سامان گرفته‌اند و هفته قبل هم در آزادی دست به کار بزرگی زدند و پرسپولیس صدرنشین را متوقف کردند. شاگردان افاضلی باید حالا در خانه میزبان یحیی گل‌محمدی‌ باشند که به شدت جایگاهش را در خطر می‌بیند.

تراکتورسازان هم هفته گذشته مانند رقیب خود به تساوی بدون گل رسیدند. گل‌محمدی که به تازگی ارسلان مطهری مهاجم پیشین نفت را به خدمت گرفته، با اضافه کردن چندین بازیکن در نیم‌فصل امیدوار بود تیمش به یک‌باره متحول شود و نتایج خوبی کسب کند، اما تاکنون اتفاق خاصی برای این تیم تبریزی نیفتاده و آنها کماکان جزو تیم‌های نیمه پایین جدول هستند. با توجه به اتفاقات رخ داده در باشگاه تراکتورسازی شاید این بازی آخرین حضور گل‌محمدی روی نیمکت این تیم باشد.

 استقلال خوزستان - پدیده

نماینده خوزستان و قهرمان دو فصل پیش لیگ برتر فوتبال در وضعیت بسیار بدی قرار دارد و هر چهار دیدار آخر خود را با شکست پشت سر گذاشته است. شاگردان ویسی در سه دیدار آخر خود 12 گل دریافت کرده‌اند و همین آمار کافی است تا کیفیت خط دفاع ‌آبی‌پوشان خوزستانی مشخص شود. استقلالی‌ها اکنون باید به مصاف دومین خط حمله قدرتمند لیگ بروند و قطعاً کار سختی مقابل شاگردان مهاجری خواهند داشت.

پدیده که با حکم فیفا شش امتیازشان کسر شد، با 22 امتیاز در رده دهم جدول قرار دارد و اگر این شش امتیاز از این تیم کم نمی‌شد، اکنون جایگاه چهارم را در اختیار داشت. این تیم هفته گذشته پس از چند هفته ناکامی موفق شد با نتیجه یک بر صفر صنعت نفت آبادان را شکست دهد و امیدوار است با پیروزی در این دیدار دوباره به رتبه‌های بالایی جدول برگردد. 

گسترش فولاد – فولاد

در یکی از بازی‌های مهم این هفته شاگردان فیروز کریمی مقابل فولاد خوزستان قرار خواهند گرفت. دو  تیم  شرایط خوبی را پشت سر می‌گذارند و در جایگاه خوبی در جدول قرار دارند. فولاد که هفته گذشته علی‌رغم تساوی مقابل تیم انتهای جدولی مشکی‌پوشان توانست رتبه دوم خود را حفظ کند می‌تواند در صورت پیروزی برابر گسترش فولاد فاصله خود را با تیم‌های دوم تا ششم جدول حفظ کند و امیدواری خود را برای کسب سهمیه آسیایی افزایش دهد.

در طرف دیگر میدان شاگردان فیروز کریمی می‌توانند در صورت پیروزی برابر مهمان خود به صورت موقت تا رده چهارم جدول بالا بیایند و گام بلندی را برای نزدیک شدن به صعود به جمع سه تیم برتر بردارند. شاگردان فیروز کریمی در ۷ بازی آخر خود تنها دو شکست را متحمل شدند و در باقی مسابقه‌ها توانسته‌اند امتیازات لازم  را کسب کنند.

مشکی‌پوشان – پرسپولیس

پرسپولیسی‌ها که در هفته گذشته مقابل یکی دیگر از تیم‌های انتهای جدولی یعنی نفت تهران با حساب بدون گل متوقف شدند، می‌خواهند با برتری برابر سیاه جامگان رده آخری قدم بلندی را به سوی دومی قهرمانی متوالی خود بردارند.

پرسپولیسی‌ها که  در بازی رفت که در هفته چهارم برگزار شد، نتوانستند مشکی‌پوشان که در آن زمان تحت هدایت اکبر میثاقیان بازی می‌کردند را شکست دهند و با نتیجه یک بر یک متوقف شدند. شاگردان برانکو که پس از تمدید قرارداد سرمربی جدیدشان انگیزه زیادی دارند، می‌خواهند در صورت پیروزی برابر سیاه جامگان شانس خود را برای قهرمانی افزایش دهند.

در طرف دیگر میدان اما تیمی قرار دارد که در سه هفته ابتدایی نیم فصل دوم با رضا عنایتی رنگ باخت را نچشیده و توانسته یک پیروزی و دو تساوی کسب کند. این دیدار علی‌رغم تلاش‌های فراوان مسئولان مشکی‌پوشان در ورزشگاه ثامن برگزار می‌شود و تیم مشهدی نمی‌تواند بار دیگر در ورزشگاه امام رضا  (ع) میزبانی کند.

سپاهان – ذوب آهن

داربی اصفهان در حالی در هفته چهارم دور برگشت برگزار خواهد شد که دوتیم شرایط متفاوتی را در جدول دارند. شاگردان امیر قلعه‌نویی که در بازی رفت نتیجه را به طلایی‌پوشان زاینده‌رود واگذار کردند، علاوه بر تلاش برای انتقام، می‌خواهند پس از مدت‌ها حضور در جمع ۴ تیم نخست را تجربه کنند.

در سوی دیگر میدان اما سپاهان علی‌رغم رتبه‌ای که در جدول دارد، دوباره به روند خوبی رسیده و در سه دیدار آخر خود شکستی را تجربه نکرده است. داربی نقش جهان در حالی در ساعت ۳ بعدازظهر روز جمعه برگزار خواهد شد که برنده این دیدار می‌تواند جهش خوبی را در جدول رده‌بندی داشته باشد.

استقلال – سایپا

در مهم‌ترین دیدار هفته نوزدهم استقلال در آزادی میزبان سایپا خواهد بود. شاگردان دایی که در هفته گذشته موفق شدند آبی‌های خوزستان را با نتیجه ۳ بر ۲ شکست دهند به دنبال پیروزی برابر آبی‌های پایتخت هستند.

اما شاگردان دایی کار سختی را برای تحقق این هدف دارند زیرا استقلالی‌ها ضمن به میدان آمدن برای انتقام شکست بازی رفت مدت‌هاست باختی را تجربه نکرده‌اند و دروازه این تیم نیز دقایق زیادی است بسته نگه داشته شده است. استقلال هفته گذشته در تبریز مقابل  تراکتورسازی متوقف شد اما در صورت پیروزی برابر سایپا می‌تواند خطری برای تیم‌های فولاد و پارس جم رده دومی و رده سومی باشد. 

صنعت نفت آبادان – پارس جنوبی جم

دیدار دو تیم زردپوشان صنعت نفت و پارس جنوبی دیگر دیدار مهم هفته نوزدهم خواهد بود که پارسی‌ها در صورت پیروزی برابر صنعت نفت و توقف فولاد مقابل گسترش، می‌توانند رده دوم خود را از دیگر تیم خوزستانی پس بگیرند.  شاگردان تارتار در ۷ دیدار آخر خود تنها یک پیروزی را کسب کرده‌اند و شرایط خوبی را پشت سر نمی‌گذارند.

در سوی دیگر میدان  شاگردان کمالوند روندی سینوسی را پشت سر می‌گذارند. آن‌ها پس از حذف پرسپولیس از جام حذفی دو شکست برابر استقلال و پدیده و یک پیروزی برابر سایپا کسب کرده‌اند. صنعت نفتی‌ها برای جبران نتایج هفته‌های اخیر و بازگشت به جمع تیم‌های بالانشین نیاز مبرمی به سه امتیاز خانگی مقابل شاگردان تارتار دارند.

برنامه کامل دیدارهای هفته نوزدهم لیگ برتر به شرح زیر است.

* پیکان تهران - سپیدرود رشت، ورزشگاه شهدای شهر قدس، ساعت 15
داوران: رضا کرمانشاهی، حسن ظهیری، امیر مبشر و یاسر همرنگ

* نفت تهران - تراکتورسازی تبریز، ورزشگاه تختی تهران، ساعت 15
داوران: جواد محمدی، تورج عیوض‌محمدی، امیرمحمد داودزاده و علی‌اصغر مومنی

* استقلال خوزستان - پدیده خراسان، ورزشگاه غدیر اهواز، ساعت 15
داوران: جواد رحیم‌زاده، بابک داوری، محمد هاشمی‌نسب و حسین زمانی

* سپاهان اصفهان - ذوب‌آهن اصفهان، ورزشگاه نقش جهان اصفهان، ساعت 15
داوران: اشکان خورشیدی، محمدرضا ابوالفضلی، فرزاد بهرامی و امید سعیدفر

* استقلال تهران - سایپای تهران، ورزشگاه آزادی تهران، ساعت 16:35
داوران: موعود بنیادی‌فر، آرمان اسعدی، محمدرضا مدیرروستا و وحید صالحی

* صنعت نفت آبادان - پارس جنوبی جم، ورزشگاه تختی آبادان، ساعت 17
داوران: بیژن حیدری، علی میرزابیگی، محمدرسول ذورقی و شاهو اصلانی

* گسترش فولاد تبریز - فولاد خوزستان، ورزشگاه بنیان دیزل تبریز، ساعت 14:30
داوران: محمد ملکی، یعقوب حجتی، محمد عطایی و سعاد وفاپیشه

* مشکی‌پوشان مشهد - پرسپولیس، ورزشگاه ثامن مشهد، ساعت 14:30
داوران: پیام حیدری، سعید علی‌نژادیان، امیررضا آشور ماهانی و حسین زیاری