مديركل دفتر مديريت شكار و صيد سازمان حفاظت محيط زيست گفت: جريمه شكار جانوران وحشي با توجه به ماده سه قانون شكار و صيد به طور متوسط حدود پنج برابر و برخي از گونه ها تا بيش از 10 برابر افزايش يافته است.
کد خبر: ۵۲۸۵۳
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۲ 25 June 2015
به گزارش تابناک یزد علي تيموري افزود: افزايش مطالبه ضرر و زيان گونه هاي حيات وحش به تصويب شوراي عالي محيط زيست رسيد و اكنون در روزنامه ها درج و برخي از آنها به ادارات كل استاني ابلاغ شده است.

وي تاكيد كرد: بازدارنده بودن جريمه ها يكي از اهداف اين افزايش جريمه ها است از اين رو افزايش جريمه ها جزو برنامه هاي سازمان حفاظت محيط زيست بود كه بعد از تهيه مورد تاييد و تصويب شوراي عالي محيط زيست نيز قرار گرفت.

تيموري اظهار كرد:در تعرفه هاي جديد برخي از جريمه ها تا 16 برابر نيز افزايش يافته است كه نشان از اهميت حفظ گونه هاي جانوري دارد.

وي ادامه داد: در تعرفه جديد جريمه پلنگ از 5 ميليون تومان به 80 ميليون تومان و يوزپلنگ از 20 ميليون تومان به 100 ميليون تومان افزايش يافته است.

مدير كل دفتر مديريت شكار و صيد سازمان حفاظت محيط زيست گفت: جريمه گوزن زرد ايراني از 5 ميليون تومان به 60 ميليون تومان، مرال و شوكا از 3 ميليون و 200 هزار تومان به 35 ميليون تومان و قوچ و ميش و كل و بز و جبير به 10 ميليون تومان افزايش يافت.

وي افزود: همچنين انواع نهنگ ها از 15 ميليون تومان به 50 ميليون تومان افزايش يافت و فك خزري در دوره قبل جريمه اي نداشت اما در جدول جديد جريمه 15 ميليون توماني براي آن در نظر گرفته شده است.

تيموري ادامه داد: گاندو يا تمساح پوزه كوتاه كه گونه بومي ايران و در خطر انقراض است نيز در دوره قبل جريمه اي نداشت اما اكنون شكار آن 20 ميليون تومان جريمه به همراه دارد.

وي گفت: جريمه لاك پشت هاي پوزه عقابي، سبز و زيتوني 10 ميليون تومان تعيين شد در حالي كه در دوره قبل جريمه اي 3 ميليون توماني داشتند، همچنين جريمه سمندر لرستاني كه گونه اندميك ايران و در خطر انقراض است از 200 هزار تومان به 300 هزار تومان افزايش يافت.

تيموري افزود: همچنين جريمه پرندگاني شامل شاهين، بحري ، بالابان ، لاچين و طرلان از 20 ميليون تومان به 60 ميليون تومان افزايش يافت و جريمه عقاب هاي شاهي، دريايي و تالابي نيز 20 ميليون تومان تعيين شد در حالي كه در دوره قبل يك ميليون و 500 هزار تومان بوده است.

وي ادامه داد: هوبره كه پرنده اي در خطر انقراض است نيز از 2 ميليون تومان جريمه به 20 ميليون تومان افزايش يافته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار