کد خبر: ۵۰۷۰۰۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳ 11 October 2017
  محمودرضا رحمانی
 
روز دوشنبه 17 مهرماه گام دوم برای درآمدزایی پایدار در یزد برداشته شد و با حضور محب خدایی معاون گردشگری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ، شهر یزد به عنوان پایلوت نخستین شهر گردشگر کشور مصوب و معرفی شد.
این مصوبه بعد از پیشنهاد شهردار یزد که پیشتر شهردار ضلع دیگر مثلث گردشگری کشور ( فارس ، اصفهان و یزد ) بوده مطرح شد .
جمالی نژاد در دیدار با معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: با توجه به اینکه شهر جهانی یزد دارای بافت تاریخی به هم پیوسته و به طور عمده دست نخورده است و فراهم کردن امکانات مورد نیاز گردشگر در بافت تاریخی امکان پذیر است، درخواست داریم شهر یزد به عنوان پایلوت شهر جهانگردی کشور معرفی شود.
هر چند که در سال های اخیر برنامه ریزی های منسجمی در حوزه گردشگری استان انجام شد که مهمترین نتیجه آن ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد به عنوان تنها شهر ثبت شده در یونسکو دارای سکنه با بافتی به هم پیوسته بوده است .
از سوی دیگر با برنامه ریزی های سازمان میراث فرهنگی کشور و تبلیغات گسترده ای که شد در مرکز ایران یک مثلث گردشگری شامل اصفهان ، فارس و یزد تشکیل شده ولی مقصد اصلی گردشگران خارجی که عمدتا در قالب تور وارد ایران می شوند دو ضلع اصفهان و شیراز است .
در حالی که عمده آثار این شهرها تک بنا شده و بافت منسجم تاریخی و قدیمی آن با سکنه و به قولی بافت زنده ندارند در حالی که بافت تاریخی یزد ، یک‌دست و به هم پیوسته است .
از سوی دیگر استان یزد ظرفیت های دیگری هم در بخش های طبیعی همچون کویرنوردی و روستاهای هدف گردشگری دارد.
میراث فرهنگی با همکاری بخش خصوصی می تواند در کویر اطراف یزد ، کویر بافق و حتی مناطق کویری اردکان با ایجاد کمپ های گردشگری زمینه رشد گردشگر را در این استان فراهم کند .
این ظرفیت در استان های همجوار همچون اصفهان و کرمان هم وجود دارد ولی می توان با طرح های جدید و برنامه ریزی های مدون ، یزد را به عنوان الگو در حوزه گردشگری داخلی و خارجی مطرح کرد.
یکی دیگر از جنبه های دارای ظرفیت پذیرش گردشگر در استان یزد مراسم های معنوی و مذهبی و عزاداری محرم و صفر است که هر ساله مشتاقان زیادی را ازسراسر ایران و کشورهای جهان به حسینیه ایران جذب می کند.
و امروز دو گام اساسی در حوزه گردشگری برداشته شده هم در عرصه جهانی شهر یزد معرفی شده و هم در عرصه داخلی به عنوان نخستین شهر گردشگر کشور مصوب شده است از این رو ادامه کار نیازمند تلاش بیشتر مسئولان در جذب اعتبار بیشتر در کنار تشویق بخش خصوصی به تقویت زیرساخت هایی همچون هتل است.
ضمن آنکه بخش مهم تبلیغات و اطلاع رسانی در عرصه ملی و بین المللی باید به صورت جدی و با هر مقدار هزینه که نیاز است مدنظر باشد و میراث فرهنگی نیز تعامل بیشتری را با آژانس های مسافرتی برای هدایت مستقیم تورهای گردشگری به استان یزد داشته باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار