سازمان فرهنگی شهرداری یزد برگزار می‌کند؛
معاون اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد از برپایی «موزه‌هایی زنده» در بافت تاریخی یزد طی ایام نوروز و معرفی هنرمندانه روایتها، تاریخ و آداب و رسوم یزدی‌ها در این قالب خبر داد.
کد خبر: ۱۰۹۶۸۵۵
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴ 15 March 2023

«محمد فکر» ضمن اشاره به استقبال خوب شهروندان و مسافران نوروزی از برنامه‌های شهرداری در نوروز گذشته، گفت: امسال نیز برنامه‌های متنوع و جذابی از سوی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد برای نوروز ۱۴۰۲ تدارک دیده شده ولی با توجه به تقارن بهار طبیعت و بهار قران یکسری ویژه‌برنامه‌ها نیز به برنامه‌های گذشته افزوده شده است.

وی یکی از این ویژه‌برنامه‌ها را برگزاری «موزه زنده» در نقاط مختلف بافت تاریخی شهر با هدف معرفی آداب و هویت یزدی‌ها، هم به شهروندان این شهر میراث جهانی و هم به میهمانان نوروزی آن ذکر کرد.

وی در این باره تصریح کرد: برنامه «موزه‌ی زنده» در قالبهای مختلف شامل صنایع دستی و مشاغل یزدیها، مفاخر و بزرگان یزد، روایت‌ها و تاریخ یزد و نیز آداب و رسوم مردم این دیار برگزار خواهد شد.

فکر در ادامه خاطرنشان کرد: برنامه موزه زنده در بخش صنایع دستی به هنرهایی مانند اجرای سفالگری، میناکاری، سرامیک، کاربافی، شال‌بافی، زیلوبافی، چرم دست‌دوز و دست سازه‌ها مسی و زیورآلات مسی، زیورآلات منجوق، قالی‌بافی، ظروف فیروزه، نقاشی پارچه، گوهرتراشی، پاپیه‌ماشه و نیز مشاغلی مانند حصیربافی، حناسایی(مازاری)، آهنگری و مسگری می‌پردازد که این برنامه‌ها در اماکن مختلفی مانند خانه حیرانی، محوطه مجاور زندان اسکندر و احتمالاً بازارچه خان برگزار خواهد شد.

وی در مورد موزه بخش مفاخر و بزرگان این ویژه‌برنامه نیز گفت: این برنامه به معرفی مفاخری مانند آیت‌الله وزیری، میرزا محمدتقی خان بافقی، فرخی یزدی، سید رکن‌الدین و مهدی آذر یزدی با روایت زندگی‌نامه و اقدامات آنان خواهد پرداخت که این برنامه نیز با توجه به شخصیت مورد نظر در مکانهای مختلف بافت تاریخی برگزار خواهد شد.

وی در همین رابطه از معرفی آیت الله وزیری در ورودی مسجد جامع یزد و مقابل کتابخانه وزیری یا معرفی سید رکن الدین در میدان وقت الساعه خبر داد.

این مسئول گفت: موزه زنده در بخش روایت‌ها و تاریخ به موضوعات مختلفی در این باب خواهد پرداخت و شامل بخشهایی مانند روایت حسینیه وقت الساعه، روایت اذان مسجد جامع و نیز داستانهایی با موضوعات آب انبارهای یزد است.

فکر بخش آداب رسوم مردم یزد را دیگر بخش ویژه‌برنامه‌ی نوروزی «موزه زنده» سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد خواند و گفت: این بخش شامل معرفی زندگی روزانه مردم قدیم یزد در پارک مقابل زندان اسکند، بیان روایت پخت آش و نان سوروک در حسینیه شاه ابوالقاسم واقع در بافت تاریخی که در ایام ماه رمضان همراه با پخش افطاری خواهد بود و نیز روایت وقفیات خاص و روایت زورخانه و آداب پهلوانی است.

وی از دیگر برنامه‌های این بخش را پرداخت به گردشگری خوارک یزد ذکر و تصریح کرد: روایت شیرینی‌جات سنتی و روایت قهوه امام حسینی یا قهوه‌ی یزدی از دیگر برنامه‌های موزه زنده است.

وی روایت خشت‌مالی، روایت حلاجی و پنبه زنی، روایت کودک روزنامه فروش، روایتهای جذاب اوستا رضا چرخی، روایت چینی بندزنی، روایت گیوه دوزی و روایت بازی‌های قدیمی کودکان و مردم یزد و روایت چاووشی خوانی را از دیگر این بخشها خواند.

مسئول اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد در پایان ضمن اشاره به تاکید بر ارائه و اجرای خوب و با کیفیت این برنامه‌ها، گفت: موزه زنده یزد از ۲۷ اسفندماه تا ۱۲ فروردین ماه برگزار خواهد شد و طی روزهای آتی برنامه زمان بندی هر یک برنامه‌ها به اطلاع عموم خواهد رسید.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار