رئیس کل دادگستری استان یزد:
رئیس کل دادگستری استان یزد بر لزوم آسیب زدایی و آسیب شناسی مجموعه وکالت و قضاوت تاکید کرد و گفت: قضات و وکلا می توانند در این مسیر برای یکدیگر راهگشا باشند.
کد خبر: ۱۰۹۵۹۸۹
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰ 09 March 2023

غلامعلی دهشیری در جشن میلاد منجی عالم بشریت و مراسم گرامیداشت هفتادمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری، اظهار داشت: اجرای عدالت و تحقق این هدف مقدس نیازمند تمهیدات و ملزوماتی است که به طور قطع استقلال وکیل در کنار استقلال قاضی از آن الزامات است.

وی بر آسیب شناسی و آسیب زدایی از مجموعه وکالت و قضاوت تأکید کرد و گفت: تعامل سازنده دو مجموعه نهاد قضاوت و وکالت در برخی زمینه ها به تعالی دو دستگاه منجر خواهد شد زیرا وکیل به لحاظ تردد و ارتباط کاری بهترین آسیب شناس مجموعه قضایی است که شناخت خوبی از ضعف قوانین و نقاط قوت و ضعف عملکردی آن دارد و بالعکس، قضات بهترین آسیب شناس حوزه وکلا هستند که بر آسیب های حوزه وکالت اشراف دارند و می توانند در آسیب زدایی از این مجموعه کمک کار باشد.

دهشیری با بیان اینکه طبق سوگندنامه وکلا و تعهد اخلاقی، اولین تلاش هر وکیل باید تلاش در مسیر اصلاح ذات البین باشد، گفت: برای اشراف به موضوع، شناخت حقیقت و حرکت برای حل مسئله با گفتگو و سازش، وکیل باید وقت بگذارد تا به عمق موضوع برسد و راه های احقاق حق در مسیر قانون را بکاود و کمکار قاضی در احقاق و اجرای عدالت باشد.

۱۳ وکیل در ۱۰ ماه گذشته میانگین ماهی ۲۷ پرونده داشته‌اند

رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به حضور ۱۳ وکیل که در ۱۰ ماه سال جاری بین ۲۰۰ تا ۲۷۴ پرونده را وکالت کرده اند، افزود: یعنی یک وکیل در طول ماه وکالت ۲۷ پرونده را پذیرفته است.

وی ابراز داشت: این موضوع نیازمند بررسی دقیق‌تر است و باید توجه شود اگر این تعداد پرونده همه از پرونده های سنگین باشد، یک وکیل برای هر پرونده چه مقدار وقت گذاشته است تا همگام و همسو با قاضی در مسیر کشف حقیقت، احقاق حق و اجرای عدالت، پرونده را پیش ببرد بنابراین به نظر می رسد اگر از ناحیه کانون وکلا معیار و استانداردی بابت میزان پذیرش تعداد پرونده با توجه به پیچیدگی موضوع و نیاز به وقت گذاری و بررسی ادله و مدارک پرونده تعریف شود، می تواند برخی چالش های حوزه وکالت و قضاوت را مانند اطاله دادرسی، طرح دعاوی متعدد و مکرر و تحمیل هزینه و اتلاف اوقات موکلین و مراجعان را کاهش دهد و در نتیجه سرمایه اجتماعی هر دو نهاد را با کسب رضایت مردم ارتقا دهد.

دهشیری، وکالت را یک رسالت مقدس برای شناخت حق و روشن کردن ابعاد تاریک پرونده برای قاضی به منظور صدور آراء متقن ذکر کرد و گفت: ضرورت دارد یک بررسی دقیق برای ارتقاء سطح خدمات این قشر فرهیخته به آحاد جامعه صورت گیرد.

افزایش ورودی پرونده ها از چالش های جدی دستگاه قضایی است

وی تصریح کرد: از چالش های جدی دستگاه قضایی افزایش ورودی پرونده هاست که در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۱ درصد رشد داشته که این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد و نیاز است تا برای کاهش ورودی پرونده ها چاره اندیشی شود.

رییس کل دادگستری استان یزد، حضور و فعالیت اثر بخش وکلا در نشست های نقد رأی را خواستار شد و گفت: دادگستری استان یزد در موضوع اتقان آراء نسبت به سال گذشته ۶ درصد ارتقاء داشته که جا دارد تا با نشست های نقد رأی و سایر برنامه های مشابه و بررسی و نیازسنجی به اصلاح برخی قوانین شکلی و ماهوی در این مسیر گام برداشت.

دهشیری ضمن استقبال از حضور فرهیختگان حوزه حقوق در نشست های مشترک حقوقی و قضایی با هدف ایجاد وحدت رویه، اظهار داشت: وضع قانون و یکسری بایدها و نبایدها برای عدم وقوع جرم در جامعه و پیشگیری از تعرض افراد به حقوق یکدیگر است و فلسفه حضور وکیل در دادرسی نیز برای ایجاد اطمینان و آرامش موکلین در دادخواهی و دفاع است، لذا جا دارد تا در مسیر تعالی و اعتلای جامعه بر مسیرهای همکاری و همراهی و تعامل تمرکز کرد.

منبع: مهر
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار