رییس اداره منابع آب شهرستان های خاتم و مروست از ظهور پدیده فرونشست زمین که مرگ خاموش سفره آب زیر زمینی است، برای اولین بار در دشت هرات و در منطقه حسن قرائیه خبر داد.
کد خبر: ۱۰۶۸۹۹۰
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰ 23 September 2022

«مهدی حیدری» اظهار کرد: وقوع سیلاب های اخیر در گستره وسیع در مرداد ماه ۱۴۰۱ باعث شد آثار فرونشست زمین که تاکنون پنهان بوده و در اثر برداشت بی رویه و بدون اصول و همراه با افت مستمر سطح آب سفره زیرزمینی بوجود آمده نمایان شود.

وی افزود: این پدیده در چاه های شهید رحیمی، چاه شور و چاه مفتح قابل مشاهده است که حتی به جاده آسفالت هرات به هرابرجان نیز رسیده و جاده را قطع کرده است.

حیدری ادامه داد: اگر بخواهیم اثر این پدیده کمتر شده و در آینده به کشاورزان و مردم شهر هرات خسارتی وارد نشود باید در اولین گام، برداشت از سفره آب زیرزمینی را کاهش دهیم.

به گزارش ایسنا وبه نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد،این مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر کنترل برداشت از چاه و سفره با کنتورهوشمند انجام می شود باید میزان برداشت از سفره را مدیریت کنیم تا صدمات جبران ناپذیر به آبخوان وارد نشود چرا که در صورت گسترش پدیده فرونشست، امیدی به احیای سفره در آینده با وجود بارش نیز نخواهد بود و کاهش حجم ذخیره سفره به دلیل فشردگی لایه های آبدار قبلی، باعث مرگ تدریجی آبخوان و در نهایت نابودی سفره آب زیر زمینی می شود.

منبع: ایسنا
برچسب ها: فرونشست ، سیلاب ، هرات
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار