رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد گفت: اعتبارات دولتی به تنهایی کفایت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام را نمی‌کند و در این زمینه با هم افزایی منابع دولتی در کنار منابع حاصل از مشارکت خیران و بخش خصوصی می‌توان گره بسیاری از طرح‌های ناتمام را گشود و این راهبرد در استان با جدیت دنبال می‌شود.
کد خبر: ۱۰۶۲۰۷۲
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶ 17 August 2022

مجید دهقانی زاده روز چهارشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی استان یزد با گرامیداشت یاد شهید محمود صارمی و شهدای عرصه رسانه اظهار داشت: تاخیر در تکمیل طرح های نیمه تمام پیامدهای منفی متعددی را به دنبال دارد و موجب می شود که این گونه طرح ها پس از افتتاح کارآمدی مورد نظر را نداشته باشند ندارند و رها شدن این گونه طرح ها علاوه بر آثار مخرب روانی به عنوان نشانه ناکارامدی سیستم ارزیابی می شود.

وی با بیان اینکه تکمیل طرح های نیمه تمام باعث کاهش تورم و افزایش بهره وری می‌شود، تصریح کرد: با توجه به محدودیت اعتبارات دولتی، رویکرد استان یزد بر استفاده از تمامی ظرفیت های خارج از دولت در بخش خصوصی و خیری برای تکمیل طرح های نیمه تمام قرار گرفته که این رویکرد با استقبال برخی صنایع و معادن و خیران باعث ایجاد تحرک بسیار مطلوب در اجرای برخی از طرح ها شده است و در صورت باز شدن دست دولت در تامین منابع، شرایط استان برای شتاب بخشی به تکمیل طرح های نیمه تمام بهتر نیز می شود.

دهقانی زاده رویکرد استان یزد در زمینه استفاده از منابع سایر بخش ها در کنار منابع دولتی را از موفق ترین الگوهای اجرا شده در کشور دانست و تصریح کرد: اکنون در حوزه صنعت، عمران ، راه ، آب ، بهداشت و دیگر بخش ها تعدادی زیادی طرح با پیشرفت بالای ۷۰ درصد در استان در دست اجراست که بهره برداری از آنها با مشارکت بخش های خارج از دولت ، زمینه توسعه استان در بخش های مختلف فراهم می شود.

وی یادآور شد: هم اکنون هفت بیمارستان با متوسط پیشرفت ۷۰ درصدی در استان در دست اجرا است که با بهره برداری از آنها پوشش خدمات درمانی برای شهروندان استان و سایر استان های همجوار افزایش چشمگیری می یابد و در توسعه گردشکری سلامت استان نیز تاثیر مستقیم دارد.

دهقانی زاده در خصوص هم افزایی منابع حاصل از مشارکت بخش غیردولتی با اعتبارات دولتی برای اتمام پروژه های استان گفت: هم اکنون برای اتمام طرح های نیمه تمام در حوزه شهرداری و دهیاری ها و برخی طرح های زیرساختی در زمینه راه به خصوص در محور یزد به طبس هم افزایی بی نظیری شکل گرفته که علاوه بر منابع دولتی ، منابع خیری و منابع حاصل از اجرای مسوولیت اجتماعی واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی برای تکمیل طرح های نیمه تمام پای کار آمده است که باعث کاهش قابل توجه زمان اجرای طرح های در دست اجرا در این زمینه می شود.

پیگیری تکمیل طرح‌ها براساس اولویت و اهمیت

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد خاطرنشان کرد: تکمیل طرح های نیمه تمام استان براساس اولویت و اهمیت آنها در دستور کار قرار دارد و با استراتژی هم افزایی اعتبارات مشارکتی طرح هایی که تکمیل آنها سال ها بر زمین مانده انجام می شود.

دهقانی زاده با بیان اینکه در این دوره بستر اعتماد و امیدواری خیرین و مشارکت کنندگان برای مشارکت در اجرا و تکمیل طرح ها تقویت شده است، تصریح کرد: رویکرد استان بر این است که اگر خیری طرحی را آغاز کرد، نباید به صورت نیمه کاره رها شود بلکه با مشارکت و استفاده از ظرفیت مختلف تکمیل آنها مورد حمایت قرار می گیرد.

وی ساماندهی وضعیت خیرین و و استفاده از ظرفیت مسوولیت های اجتماعی واحدهای صنعتی و معدنی را از دیگر اولویت های استان برای اجرا و تکمیل طرح ها عنوان کرد و ادامه داد: اکنون ده‌ها مدرسه خیری در نقاط مختلف استان به صورت خیری نیمه تمام مانده که اتمام آنها با اعتبارات دولتی امکان پذیر نیست لذا از ظرفیت خیری و مشارکت بخش خصوصی برای اتمام این طرح ها استفاده می شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد ضمن قدردانی از مشارکت خیران استان در زمینه مختلف گفت: ساماندهی نشدن مشارکت و کمک خیران و مسوولیت های اجتماعی بخش خصوصی قطعا در آینده آسیب زاست و ضمن کاهش انگیزه برای مشارکت طرح های نیمه تمام دیگری را روی دست استان می گذارد، لذا با برنامه ریزی که در استان صورت گرفته امید آن می رود که با همراهی و مشارکت این بخش ها طرح اولویت دار نیمه تمام استان به بهره برداری برسد.

توجه به مناطق کمتر برخودار و تاکید بر محرومیت زدایی

دهقانی زاده با تاکید بر رویکرد محرومیت زدایی در استان ادامه داد: در فرایند شکل گیری توسعه اقتصادی تعادل و توزان باید حفظ شود، اکنون به دلایل مختلف محلات کمتر برخوردار و محروم در مناطق مختلف استان وجود دارد که رویکرد استاندار محترم و سازمان مدیریت و برنامه ریزی بر تعادل بخشی به توسعه و سوق دادن بخشی از اعتبارات به سمت مناطق کمتر توسعه یافته برای رفع مشکلات این بخش هاست.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه در استان فرایند هم افزایی و تجمیع منابع برای این مناطق با توجه به اولویت‌ها هدف گذاری و سعی شد از ظرفیت شهرداری ها ، موسسات و نهادهای حمایتی و با استفاده از منابع دولت در کنار منابع دستگاهها اقدامات موثری در این مناطق انجام شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد یادآور شد: کارهای ارزشمندی در سال گذشته در محلات مختلف استان آغاز شده است که امیدواریم با تحقق اعتبارات دولتی و مشارکت همه بخش ها شاهد اتفاقات ارزنده در برای رفع محرومیت ها در این مناطق باشیم.

در جریان این دیدار رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد با اهداء لوح، از خدمات ایرنا در عرصه رسانه استان قدردانی کرد.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار