هر چند امروز سه شنبه بعلت شدت گرد و غبار هوا از سوی مسوولان استان یزد تعطیل اعلام شد اما شهر همچنان شلوغ است؛ باید علاوه بر تعطیلی، راهکارهای دیگری هم جستجو کرد.
کد خبر: ۱۰۵۴۶۲۴
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱ 05 July 2022

امروز صبح که عازم کلینیک بودم کیفیت شاخص هوا را بر روی تابلو شهر ۴۸۷ دیدم، شاخص کیفیت هوا اگر از رقم ۱۰۰ بالاتر برود حتی برای افراد سالم هم خطرناک است چه برسد به بیماران قلبی و ریوی و افراد مسن.

ثبت این عدد بر روی تابلوی شهر یعنی فراتر از خطر برای گروههای خاص و بویژه بیماران قلبی و تنفسی؛ این شاخص برای افراد سالم هم به هیچ وجه مناسب نیست، حالا وقتی پای بیماران تنفسی مزمن و قلبی به میان آید اوضاع خوبی نخواهد بود.

ادارات استان یزد امروز از سوی مسوولان تعطیل شده که کار خوب و شایسته ای است اما این کافی نیست باید شهروندان هم پای کار باشند و رعایت کنند که متاسفانه بخش قابل توجهی از آنان رعایت نمی کنند.

امروز که عازم کلینیک بودم شهر را از روزهایی که تعطیل نبود شلوغ تر دیدم، بسیاری از جوانان با موتورسیکلت راهی خیابان شده بودند و برخی از آنها هم در پیاده روها در حال سیگار کشیدن و گفت و شنود و خوردن بستنی بودند!

اگر قرار است شهر را تعطیل کنیم باید همه پای کار باشند، بیرون آمدن غیر ضروری از منزل بسیار خطرناک است و در دراز مدت موجب ایجاد مشکلات تنفسی یا قلبی حتی برای افراد سالم می شود.

دیروز /دوشنبه/ که الودگی هوای شهر یزد نفس‌ها را در سینه حبس کرده و خورشید را در پشت هاله‌ای از دود و گرد و غبار پنهان ساخته بود یک بیمار پیوند ریوی بدون ماسک و بدون اکسیژن راهی بیمارستان شده بود.

او را بازخواست کردم که آمدن تو به این مکان با این شرایط لازم نبود و باید در خانه می نشستی و درب و پنجره ها را می بستی و از دستگاه اکسیژن استفاده می کردی! اما این بیمار مدعی شد که در خانه ماندن و استفاده از اکسیژن و کولر و بقیه وسایل رفاهی به برق نیاز دارد و هزینه برق هم زیاد است و من از عهده آن بر نمی‌آیم!

یزد در منطقه خشک و گرم واقع شده و هوای آن هم در فصل تابستان بسیار داغ و غبرقابل تحمل است و از این رو باید نرخ های برق در این استان در این موقع از سال تجدید نظر شود تا بیمار پیوند ریوی، خودسرانه و بدون اکسیژن و ماسک و با تصور بهبودی در بیمارستان، از منزل خاج نشود.

حتی برخی از بیماران مزمن تنفسی که لازم است شبها در داخل ساختمان استراحت کنند برای دوری از افزایش هزینه های برق، شبها در حیاط خانه می خوابند که این بسیار خطرناک است؛ شاخص الودگی بالای ۱۰۰ برای بیماران ریوی و تنفسی، خطرناک است حالا چه رسد به اینکه این شاخص بیش از چهار برابر این رقم باشد.

با توجه به شرایط حال حاضر یزد و شدت گرد و غبار، احتمالا حضور مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در هفته اینده بیشتر خواهد شد ضمن آنکه بیمارانی که نیاز به اکسیژن دارند حال مساعدی ندارند، اکنون سرفه‌ای‌ها افزایش یافتند و بیماران ریوی مزمن از کنترل خارج شده اند.

توصیه میشود شهروندان برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی و قلبی، پنجره ها را ۲ جداره کرده و از کولر گازی استفاده کنند، اوضاع فعلی هوا نه فقط برای گروههای خاص بلکه برای افراد سالم هم خطرناک است.

همچنین در صورتی که خروج از منزل ضروری بود حتما از ماسک و بخصوص ماسک ان ۹۵ استفاده شود.

"فوق تخصص بیماری‌های ریه"

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار