عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی در یزد:
عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به شرایط و لازمه های تحقق تمدن روزآمد، گفت: خوداتکایی و خودباوری ملی در میان دانش آموزان و دانشجویان تقویت شود.
کد خبر: ۱۰۴۶۹۱۷
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵ 25 May 2022

«مهدی گلشنی» در دیدار با اعضای شورای اسلامی شهر یزد اظهار کرد: سالهاست که در جمهوری اسلامی در ارتباط با تمدنی که مناسب این زمان باشد صحبت شده ولی قدم های موثری برداشته نشده است و صرفا لوایح بسیار زیبایی در بخش های مختلف از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی گذرانده ایم بدون اینکه عملی شدن آن را دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه اگر ما بخواهیم تمدن روزآمد به پا کنیم ابتدا باید شرایط آن را فراهم کنیم، گفت: نخستین اقدامی که باید در این زمینه انیجام دهیم این است که در نیازهایمان خودکفا باشیم چرا که در هر عرصه ای که ما وابسته به دیگران باشیم با تهدید روبرو می شویم.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه دومین موضوعی که مقام معظم رهبری هم روی آن تاکید فراوانی داشتند سرآمد بودن روی علم است، تصریح کرد: وضعیت فعلی ما در بسیاری از علوم مشق نویسی است و چیزی از خودمان در این حوزه ها نداریم؛ زمانی سرآمد علمی هستیم که در دنیا تئوری های علمی ما مطرح باشد نه اینکه ما بر اساس تئوری علمی بیگانگان حرکت کنیم.

گلشنی ادامه داد: باید رصد دقیقی از وضعیت دبستانها، دبیرستان‌ها و دانشگاه ها انجام شود و ببینیم وضعیت فرهنگی و اعتقادی و علمی به چه صورت است؛ متاسفانه امروز عقده حقارت نسبت به غرب در خیلی از دانش آموزان و دانشجویان ما به وجود آمده و این وضعیت بسیار خطرناک است.

به گفته وی، برای رفع این مشکل باید خوداتکایی و خود باوری را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهیم و در میان دانش آموزان و دانشجویان ترویج دهیم اما ابتدای عمل باید جلوی قراردادهایی که با غرب بسته شده اما هیچ نفعی برای کشور ما ندارد گرفته شود.

عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه برای اینکه بتوانیم تمدن روزآمد داشته باشیم باید این عقده حقارت در همه سطوح در کشور شکسته شود گفت: از دیگر نیازهای تمدن روزآمد انتقادپذیری گسترده و همچنین عبور از مدرک گرایی و روی آورن به تخصص گرایی و افزایش کیفیت است.

وی خاطرنشان کرد: معیارهای سنجش در سطوح مختلف به ویژه مباحث علمی باید متناسب و مناسب با عرصه مورد نظر باشد نه اینکه صرفا یک معیار و سنجش در نظر بگیریم و بر اساس آن حرکت کنیم.

گلشنی تصریح کرد: در یکی از دانشگاه های آمریکا یک استادیار اختراع خاصی انجام داد که سبب ارتقای وی به استاد تمامی شد ولی ما در کشور خودمان اساتیدی داریم که چندین اختراع ملی داشتند که از آنها هم تقدیر شده ولی هیچ ارتقایی در کار آنها صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: شایسته سالاری یکی دیگر از مواردی است که متاسفانه در کشور ما به غیر از برخی استثناها رعایت نمی شود؛ برخی افراد اصلا نمی دانند فلان رشته چیست اما در همان عرصه هم وزیر می شود؛ این موارد اصلا شوخی بردار نیست و به شدت به کشور ضربه می زند.

این استاد دانشگاه افزود: ضعف اخلاق در تمام محیط های اجتماعی و آموزشی و مجالس ما یکی دیگر از مشکلات اساسی است که در راه به وجود آمدن تمدن روزآمد داریم؛ در گذشته اصلا شاه چنین بی اخلاقی هایی در جامعه نبودیم ولی الان به وضوح نبود اخلاق در جامعه را مشاهده می کنیم.

گلشنی بیان کرد: تا زمانی که بی اخلاقی ها در جامعه برطرف نشود ما نمی توانیم همدیگر را به درستی تحمل و انتقادپذیری را ترویج کنیم؛ ما باید اخلاق را در جامعه رواج دهیم تا بتوانیم در حوزه های مختلف از جمله علم پیشرفت و توسعه داشته باشیم.

عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از نتایجی که ترویج اخلاق در جامعه می تواند داشته باشد تقویت هویت ملی است که عامل مهمی در پیشرفت هر کشوری دارد؛ امروز چین در اکثریت بالاتفاق مردم کشورش هویت ملی را به صورت گسترده تقویت کرده و همه به آن افتخار می کنند.

وی افزود: بی توجهی به علوم پایه در رشته های مختلف مهنسی و تخصصی یکی دیگر از مسائل و مشکلاتی است که ما در کشور داریم، در حالی که دانشگاه های مطرح اروپایی و آمریکایی دانشجویان خود در رشته های مهندسی و تخصصی را ملزم به گذراندن واحدهایی از علوم انسانی و انسان شناسی می کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر یزد، گلشنی ادامه داد: تغییر تمام این مسائل به وسیله فرهنگ امکان پذیر است و لازم داریم که یک برنامه جامع تخصصی متناسب با اقشار مختلف به ویژه در دانشگاه ها و مدارس هستیم و باید دقت کنیم که هر برنامه متناسب با شرایط گروه مد نظر نوشته شود و برای تمام اقشار یک برنامه واحد تدوین نکنیم.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار